Гірчак європейський (Rhodeus amarus)
Вид широко поширений в басейнах усіх великих річок, у водосховищах, озерах України, але відсутній в Криму та в гірських річках.
Найбільша довжина тіла становить 7,5 см, маса до 10-11 г, тривалість життя складає близько 6 років. Тіло коротке, високе, сплощене з боків. Спина темно-сіра з зеленкувато-синюватим вилиском, боки і черево темно-сріблясті, на боках є зеленкувато-синя, майже чорна, смуга, яка починається на рівні спинного плавця і розширюється в бік хвоста. Під час розмноження тіло самців темнішає, набуває червоного кольору з зеленкуватим, рожевим та іншими відтінками, а спинний і анальний плавці стають яскраво червоними, на плавцях з’являється чорна облямівка, а на голові білі рогові горбки.
Прісноводна зграйна жила риба чистих водойм, де віддає перевагу прибережній зоні, невеликим глибинам і ділянкам із заростями підводної рослинності. Статевозрілою стає на другому році життя при довжині тіла понад 3 см, звичайно самиці крупніші за самців. Розмноження з квітня по липень-серпень. Плодючість риб може коливатися від 59 до понад 160 ікринок. Нерест тісно пов’язаний з наявністю у водоймі двостулкових молюсків. У переднерестовий період у самиць виростає довга трубочка – яйцеклад, за допомогою якого риба відкладає щоразу по 5-10 ікринок у зяброву порожнину молюска, де й проходить розвиток ікри і личинок. Нерест порційний. У живленні переважає фітопланктон, а також споживає дрібних представників бентосу, ікру риб та водорості.
Господарського значення вид не має. Внесений до Додатку 3 Бернської конвенції.
Фото https://uk.wikipedia.org/wiki
Tags: Демченко Наталія, Науковий відділ
Trackback from your site.