19 Тра2023
КРАСНОПІРКА ЗВИЧАЙНА (SCARDINIUS ERYTHROPHTHALMUS)
Written by редактор Редактор. Posted in Наука, Новини, Фауна

Сьогодні розповімо про Краснопірку звичайну (Scardinius erythrophthalmus).

В Україні вид трапляється практично в усіх прісноводних водоймах, а також іноді й у солонуватих лиманах. Натомість вид відсутній на гірських ділянках річок західних областей.

Найбільша довжина тіла може сягати 35 см, а маса до 1 кг, тривалість життя до 10 років. Тіло видовжене, досить високе, стиснуте з боків. Рот маленький, кінцевий, обернений догори. Зовні дуже схожа з пліткою і в’язем: від першого відрізняється оберненим догори ротом, від другого – меншим числом лусок у бічній лінії. Спина темно-бура із зеленкуватим відтінком, боки сірувато-сріблясті з червоним вилиском, черево молочно- або сріблясто-біле. Спинний і грудні плавці темно-сірі або зеленкувато-коричневі, черевні, анальний і хвостовий яскраво-червоні.

Прісноводна жила зграйна придонна, переважно озерна риба, яка мешкає в прибережній зоні річок, озер, пониззя річок, водосховищ, де віддає перевагу ділянкам із слабопроточною або стоячою водою і піщано-мулистим або мулистим ґрунтом, багатими на підводну рослинність. Статевої зрілості досягає на 1-3-му роках життя. Розмножується з кінця квітня-початку травня, при температурі води 14-17° С, до червня-початку липня, при 23-25° С. Плодючість може сягати до 370 тис. ікринок. Ікра клейка, відкладається кількома порціями в прибережній частині водойми на глибині до 1 м на рослинність. Молодь живиться нижчими водоростями і дрібними безхребетними тваринами, в їжі дорослих риб домінує рослинність.

Як і плітка, в більшості вид використовується як об’єкт аматорського рибальства, але у великих водосховищах, в т.ч. і дніпровських, вважається цінною промисловою рибою.
Tags: Науковий відділ