Національному природному парку «Нижньодніпровський» – 8 років!
24 листопада 2015 року – офіційна дата створення національного природного парку «Нижньодніпровський», мета діяльності якого – збереження унікальної екосистеми Херсонщини.
Територія парку охоплює понад 80 тисяч гектарів та простягається на 120 кілометрів від Каховської ГЕС до межі Херсонської області у Дніпро-Бузькому лимані. За цими цифрами стоїть дивовижний світ природи, який потребує дбайливого ставлення з боку людей.
У дельті Дніпра і на прилеглих територіях збереглися типові та рідкісні угруповання заплавних лісів, боліт, лук, піщаних степів, степових схилів Дніпра та балок, відслонень гірських порід, зокрема 12 рідкісних типів рослинності, які включені до Зеленої книги України. 71 вид тварин та 32 види рослин парку включені до Світового Червоного списку МСОП, Європейського Червоного списку, Червоної книги України та Червоного списку Херсонської області. Також до території парку входять об’єкти природно-заповідного фонду України та водно-болотне угіддя міжнародного значення «Дельта р. Дніпро» (Рамсарські угіддя).
З початком окупації руйнівного впливу зазнала як екосистема парку, так і сама установа. Ворог викрав та знищив усе, що було накопичено за сім років діяльності парку – автомобілі, плавзасоби, комп’ютерну техніку, офісне обладнання, фотоапарати, лабораторне устаткування, профільну бібліотеку, зібрані гербарні матеріали та документи.
Непоправної шкоди довкіллю завдають пожежі, які виникають внаслідок ворожих обстрілів. За перший рік великої війни було знищено понад 5000 гектарів парку “Нижньодніпровський”, внаслідок чого постраждав тваринний та рослинний світ.
6 червня 2023 року окупанти спричинили справжню екологічну катастрофу світового масштабу. За попередніми підрахунками, внаслідок теракту на Каховській ГЕС збитки, завдані НПП “Нижньодніпровський”, склали 46,5 мільярдів гривень.
Фахівці парку переконані, що зможуть допомогти природі оговтатися від наслідків війни після припинення активних бойових дій. Сьогодні вони продовжують вести активну просвітницьку роботу, аби увесь світ знав про наслідки російської агресії та якнайшвидше зупинив екоцид в Україні. Інформаційно-просвітницькі заходи перейшли в онлайн-формат, але як і раніше до них залучена активна освітянська спільнота Херсонщини, а також інших регіонів України.
Національний природний парк “Нижньодніпровський” готові підтримати як Міндовкілля, так і благодійні організації. Зокрема, українська організація порятунку тварин UAnimals перерахувала нацпарку 7 мільйонів гривень на природоохоронні заходи. Також правозахисна та природоохоронна організація “Екологія-Право-Людина” (ЕПЛ) і Бюро екологічних розслідувань створили платформу “Моделі зеленого відновлення: Каховська ГЕС”.
Сьогодні неможливо повністю оцінити масштаби шкоди, заподіяної екосистемі Херсонщини російськими військовими, адже бойові дії тривають . Проте, після звільнення лівого берега, об’єднавши зусилля усіх, кому не байдужа доля нашого регіону, ми обов’язково «вилікуємо» зранену природу «Нижньодніпровського»!
Разом – до Перемоги!