13 Тра2023
Всесвітній день мігруючих птахів
Двічі на рік природозахисники відзначають Всесвітній день мігруючих птахів, який у цьому році припадає на 13 травня. Щовесни і щоосені значна кількість видів птахів мігрують і кожен раз вони зупиняються у теплих мілководних місцях Нижньодніпровського національного природного парку, оскільки орієнтиром міграції часто є річки, а поживні їх мешканці – добрим перекусом. Два з трьох пташиних міграційних коридори проходить через Нижньодніпровський. Наш парк є не тільки місцем для відпочинку і харчування – деякі птахи прилітають до нас саме на зимівлю, а деякі навпаки – вертаються для гніздування.
Людська діяльність спричиняє значну шкоду птахам під час міграцій, але на сьогодні, на жаль, найбільша з них – військова російська агресія. Вибухи та пожежі в плавнях, роблять майже неможливим гніздування та зупинку більшості птахів, тому спостерігається значне збідніння фауни, підвищується ризик вимирання. Ситуація ускладнюється і тим, що оцінити вплив військових дій на популяції мігруючих птахів, як і інших мешканців Парку, наразі неможливо.
На фото – рідкісні птахи Парку, які разом з нами чекають на Перемогу:
кулик-довгоніг (ходуличник) Himantopus himantopus, прилітає до нас в травні, в мирні часи гніздиться біля урізу води та живиться водними і прибережними комахами та їх личинками. Вразливий вид Червоної книги України, охороняється Боннською (Додаток ІІ) та Бернською (Додаток ІІ) конвенціями.
пелікан рожевий Pelecanus onocrotalus – один з найбільших птахів Парку. До війни гніздився у нас біля багатого на рибу мілководдя. Зникаючий вид Червоної книги України, охороняється Боннською (Додаток І та ІІ) та Бернською (Додаток ІІ) конвенціями.
мартин каспійський (реготун) Larus ichthyaetus прилітає до нас у березні на гніздування, живиться усіма дрібними водними та наземними тваринами і дуже чутливий до шуму у період вирощування потомства. Зникаючий вид Червоної книги України, охороняється Боннською (Додаток ІІ) та Бернською (Додаток ІІІ) конвенціями.
орлан білохвіст Haliaeetus albicilla – найбільший хижий птах Парку до війни зимував у нас чисельними групами, а деякі пари залишалися на гніздування. Живиться здебільшого рибою, іноді – прибережними птахами. Рідкісний вид Червоної книги України, Червоного переліку МСОП, охороняється Боннською (Додаток І, ІІ), Бернською (Додаток ІІІ) та CITES (Додаток І) конвенціями.
Фото – Давидова А.О., jvdwinden, Орлова-Гудім К.С.
Tags: Науковий відділ