ДРЕЙСЕНА РІЧКОВА (DREISSENA POLYMORPHA)
Дрейсена річкова – невеликий прісноводний молюск з класу двостулкових (Bivalvia).
Довжина дорослих особин дуже варіабельна і може сягати 50 мм, проте зазвичай не перевищує 35 мм. Забарвлення раковини світло-коричневе з темними смугами, можуть бути присутні зелені та жовті відтінки. Веде прикріплений спосіб життя, використовуючи різноманітні субстрати, віддає перевагу твердим поверхням (каміння, деревина, металеві конструкції), може мешкати на піщаних чи мулових відкладеннях. Життєвий цикл дрейсени річкової триває 4-5 (до 7) років, статеве дозрівання настає на 6-7 тиждень після прикріплення до субстрату. Плодючість складає 30-40 тис. яєць за один цикл та до 1 млн. на рік.
Нативним для дрейсени річкової є Понто-Каспійський регіон, з якого в XIX ст. вона розповсюдилась по водоймах Європи та Азії завдяки розвитку річкового судноплавства, а у 80-х роках XX століття вже була виявлена у Північній Америці. Незважаючи на широкий ареал розселення занесена до Червоного списку МСОП, природоохоронний статус – LC (найменших ризик).
Колонії дрейсени можуть сприяти інтенсивному очищенню водойм, оскільки одна особина здатна профільтрувати до 10 л води на день при щільності колоній до 10 тис. особин на квадратний метр. Використовується як вид-біоіндикатор чистоти води. Разом з тим, як інвазивний вид, може впливати на аборигенну фауну, витісняючи інші види молюсків. Також, за рахунок створення щільних скупчень, може спричиняти проблеми у функціонуванні гідроспоруд, промислового обладнання, суден тощо.
Фото – Roy Anderson, Dan Minchin
Tags: Науковий відділ