Олешківська Січ. Тягин. Славетні сторінки історії Українського козацтва.
Як ми знаємо, Херсонщина не тільки край озер та річок, який приваблює туристів красою природи, ай славиться своїми історико-культурними пам’ятками. Однією місцевістю, що приваблює туристів та вчених археологів є Олешківська Січ – була територіально-військовою організацією запорозьких козаків України у пониззі на лівому березі Дніпра на території володінь Кримського ханства. Землі під Січ були надані ханом Девлет-Гіреєм ІІ на прохання кошового отамана Костя Гордієнка.
Першими поселенцями Олешківської Січі стали ватажани-промисловці, які не брали участі у військовій кампанії 1709р., а з самого початку перебували на рибних та соляних промислах в пониззі Дніпра. Олешківська Січ існувала впродовж 19 років, до 25 травня 1728 року, коли її було зруйновано представниками проросійської партії козацтва, лідерами якої були Іван Малашевич та Іван Гусак. Рештки Олешківської Січі частково збереглися на околиці сучасних Олешок. На місці колишньої Січі встановлений пам’ятний знак, виготовлений із дерева скульптором Н. А. Гепардом у формі стилізованої арки-дзвіниці із зображенням тризуба й увінчаної хрестом. Його встановили 1991 року і вже кілька разів реставрували.
Наступним привабливим об’эктом можна назвати залишки оборонних споруд на березі Дніпра в селі Тягинка, які відносяться до литовських і турецьких часів. Ще в XIV столітті на острові Велике городище був побудований литовський замок Тягин з трьома круглими баштами по кутах. У 1491 році, після взяття цих земель у Великого князівства Литовського, кримський хан Менґлі I Ґерай перебудував фортецю Тягин, яка стала одним з опорних пунктів для набігів татар на українські землі.
У 1492 році під стінами Тягина запорозькими козаками був захоплений і знищений турецький корабель, що прийнято вважати першою згадкою про козаків і датою заснування запорозького козацтва. У 1673 році похід на фортецю Тягин зробив отаман Іван Сірко, а в 1693 році полковник Семен Палій розгромив там татарський загін. Остаточно фортеця була зруйнована в XVIII столітті. На місці городища в 1992 році встановлений пам’ятник на честь 500-ліття українського козацтва «Козацька Слава» у вигляді колони з фігурою Св. Архістратига Михайла, а фрагменти стін фортеці збереглися на березі біля старого мосту.
На сьогодні територія де розташовувалася фортеця Тягин входить до Національного природного парку «Нижньодніпровський». Територія викликає інтерес серед учених Інституту археології НАН України, де все частіше проводяться розкопки пам’ятки національного значення – фортеці Тягин, та знаходять різноманітні артефакти тих часів.
Tags: Відділ рекреації, Сергій Шевцов, Сергій Шкарупа
Trackback from your site.