ХІРОНОМІДИ або КОМАРІ-ДЗВІНЦІ (CHIRONOMIDAE)
Хірономіди або комарі-дзвінці – всесвітньо розповсюджена родина двокрилих комах. Найбільш тривалий період життя (від кількох тижнів до двох років) вони проводять на стадії личинки. Населяючи практично всі типи водойм та водотоків, є одним з основних компонентів прісноводних екосистем.
Завдяки масовому розвитку, личинки даної групи безхребетних відіграють вагому роль у біологічних процесах, що відбуваються у водних екосистемах. Беруть участь у самоочищенні водойм шляхом переробки органічної речовину в мінеральну. Личинки комарів-дзвінців – один з найважливіших об’єктів харчування бентосоїдних риб та їх молоді, в тому числі й промислових видів. Успішно використовуються в якості індикаторів ступеня забруднення річок та трофності озер.
Личинки хірономід на останній стадії розвитку можуть досягати довжини від 3 до 25 мм в залежності від видової приналежності. Мають добре розвинену головну капсулу та сегментоване тіло, що складається з трьох грудних та 9-10 черевних сегментів. На першому грудному та останньому черевному сегментах розташовані відповідно передні та задні підштовхувачі, вкриті хітинізованими гачками.
На території НПП «Нижньодніпровський» масово представлені три підродини хірономід: таніподіни (Tanypodinae), ортокладіни (Orthocladiinae) та хірономіни (Chironominae) (див. фото 3).
Фото – Іван Шевченко
Tags: Науковий відділ