Всесвітній день водно болотних угідь
“Водно болотні угіддя – час настав!”
Під таким девізом відзначають Всесвітній день водно болотних угідь у 2023 році.
2 лютого 1971 країнами була підписана Конвенція про охорону водно болотних угідь у м. Рамсар (Іран), в Україні ратифікована Рамсарська конвенція була в 1997 році.
Станом на кінець 2022 року в Україні налічується 50 водно-болотних угідь. Перлиною національного природного парку “Нижньодніпровський” є водно-болотне угіддя “Дельта р. Дніпро”.
Водно-болотне угіддя “Дельта р. Дніпро” – це унікальне та надзвичайно цінне середовище існування водоплавних птахів. Це один з найцінніших дельтових природних комплексів Європи, площею 34 675, 64 га та завдовжки 47 км. До складу угіддя входять корінні береги, болота, заплавні ліси, комплекси озер та річкові рукави.
На території даного ВБУ зростають та мешкають рідкісні види флори та фауни, які занесені до Червоної книги України та Бернської конвенції. Налічується 376 видів безхребетних, серед яких 68 занесено до ЧКУ. В межах угіддя нерестяться та нагулюються стерлядь (Acipenser ruthenus), осетер чорноморсько-азовський (A. gueldenstaedtii colchicus ), севрюга чорноморська (A. stellatus ponticus ), білуга чорноморська (Huso huso ponticus ), ялець (Leuciscus leuciscus) та інші.
Також на території ВБУ «Дельта р. Дніпро» зростають такі червонокнижні види рослини, як: альдрованда пухирчаста (Aldrovanda vesiculosa), плавун щитолистий (Numphoides peltata), коручка болотна (Epipactis palustris), зозулинець болотний (Anacamptis palustris) та ін.
Водно-болотне угіддя надзвичайно багате на біорізноманіття, яке кожного дня потерпає від війни. Територія ВБУ постійно знаходится під артилерійським та ракетним обстрілом, що негативно впливає на популяцію тварин та рослин. Неконтрольовані пожежі, порушення міграційних процесів, забруднення грунтів важкими металами, забруднюючі гази від вибухів, розливання паливно-мастильних матеріалів – всі ці фактри наносять велику шкоду навколишньому природному середовищу та безпосередньо водно-болотному угіддю “Дельта р. Дніпро”.
Плекаємо надію про повне звільнення даної території та подальше її відновлення. Віримо в Збройни Сили України
Tags: Екоосвіта, Крючкова Тетяна