Водно-болотні угіддя і різноманіття
Підходить до завершення фотовиставка “Чаруюча краса Нижнього Дніпра” у просторі арт-проекту “Галерея життя” Херсонського онкодиспансеру. Захід був присвячений Всесвітньому дню водно-болотних угідь, що будемо відзначати 2 лютого.
Нагадаємо, що одним із основних стратегічних завдань національного природного парку «Нижньодніпровський» є забезпечення збереження водно-болотного угіддя (ВБУ) міжнародного значення “Дельта р. Дніпра”. Чому саме міжнародного? Тому що водно-болотні угіддя (ВБУ) – це переважні місця проживання водоплавних птахів по всьому світу. 2 лютого будемо відзначати річницю підписання Рамсарської конвенції (конвенція про водно-болотні угіддя), основною метою якої є збереження та раціональне використання водно-болотних угідь як засобу досягнення збалансованого розвитку в усьому світі.
Фахівці Рамсарської конвенції кажуть, що 40% усього біорізноманіття так чи інакше пов’язане з водно-болотними угіддями. Але діяльність людини на ВБУ безпосередньо впливає на біорізномаття, що, як правило, зменшує як кількість видів, так і їх чисельність. Важливо швидко і якісно оцінювати поточний стан ВБУ для створення «дорожньої карти» дій, спрямованих на відновлення і збереження флори та фауни. Спостережння за станом ВБУ – одне з пріоритетних завдань нашого національного парку.
А чи знали ви, що прибережна рослинність захищає береги від руйнування хвилями. Зарості очеретів або верболози (або мангри, якщо Ви десь у теплих краях) слугують своєрідним буфером для прибережних територій, такою собі «подушкою безпеки». Природні катаклізми явище раптове та потужнє, але збереженна прибережна рослинність зменшує ризики від таких явищ.
Про користь від збереження берегової лінії у природному стані говорить Резолюція XII.13 (2015) «Водно-болотні угіддя та зменшення ризику катаклізмів» (Resolution XII.13: Wetlands and disaster risk reduction).
«Визнати життєво важливу роль водно-болотних екосистем, особливо здорових та добре керованих, для зниження ризику впливу природних катастроф. Вони відіграють роль буферної зони або захисного бар’єру. Наприклад: пом’якшення ерозії суші, вплив пилових та піщаних бур, повеней, приливів та відливів, цунамі, зсувів. Також, запасають багато води, тим самим зменшуючи затоплення під час періоду дощів, максимізуючи запаси води для періоду засухи. Аналізуючи далі, розуміти, що повноцінно функціонуючі екосистеми водно-болотних угідь підвищують стійкість місцевості до катастроф, забезпечуючи прісною водою, важливими продуктами та підтримуючи життя і життєдіяльність місцевого населення та біорізноманіття» (п. 6)
Цьогоріч Секретаріат Рамсарської конвенції визначив таку тему: «Водно-болотні угіддя і різноманіття». Зараз є унікальна можливість привернути увагу до біорізноманіття водно-болотних угідь та його стану, висвітлити чому біорізноманіття є важливим, та сприяти діям щодо подолання його втрат.
Пропонуємо помилуватися чудовими краєвидами ВБУ на Херсонщині із серії “Чаруюча краса Нижнього Дніпра”. Світлини Oleg Marchuk
Для довідки:
Водно-болотні угіддя (ВБУ) – райони боліт, фенів, торф’яних угідь або водойм – природних або штучних, постійних чи тимчасових, стоячих або проточних, прісних, солонуватих або солоних, включаючи морські акваторії, глибина яких під час відпливу не перевищує шести метрів, а водоплавними вважають птахів, що екологічно пов’язані з водно-болотними угіддями (стаття 1 Конвенції).
Trackback from your site.