Вирішення екологічних проблем Херсонщини – у співпраці громадськості та влади.
31 березня Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень провів «круглий стіл» на тему «Пошук шляхів вирішення екологічних проблем на Херсонщині». Онлайн-захід відбувся в рамках Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.
Разом із представниками обласної влади, громадських організацій та природоохоронних установ експерти центру обговорили питання підрахунку збитків внаслідок війни, проблеми розмінування територій та стан водних ресурсів області.
Експерт центру Володимир Молчанов детально зупинився на методиці обрахування збитків, спричинених активними бойовими діями. За словами заступниці керівника Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської ОДА Ольги Філіної, наразі в області створена комісія із визначення шкоди, завданої довкіллю внаслідок надзвичайних ситуацій, затверджені відповідні методики обрахування. На кінець березня сума відповідних збитків складає мільярдів гривень.
В питанні розмінування територій учасники круглого столу виділили проблеми, пов’язані із необхідністю очищення від вибухонебезпечнихпредметів земель загального користування, зокрема лісосмуг, адже тут сьогодні найбільше травмуються люди. Голова громадської ради при обласному управлінні податкової служби Олександр Максименко запропонував створити механізми громадського контролю над діями держави в сфері розмінування з метою зниження корупційних ризиків та знищення небезпечної практики «сірих саперів». Також активіст вважає за доцільне провести спільну зустріч громадськості з представниками операторів розмінування та обговорити питання подальшого механізму розмінування та очищення території Херсонщини.
Ще однією проблемою для нашої області, спричиненою варварськими діями окупантів стало падіння рівня води у Дніпрі. За словами Володимира Молчана, через пошкодження греблі Каховської ГЕС відключились системи водопостачання Нововоронцовки, не наповнюється з Дніпра канал на Кривий Ріг, залишається маловодним Інгулець. Відтак є ризик невідновлення зрошення в населених пунктах Білозерської, Музиківської та Чорнобаївської громад. Крім того, через пошкодження насосів каховської зрошувальної системи воду для побутових потреб не отримують жителі лівобережжя.
Також під час спілкування були озвучені проблеми розмінування дачних ділянок, островів дельти Дніпра, обговорено стан екосистеми заповідників та національних парків Херсонщини.
У підсумку дискусії учасники круглого столу дійшли до спільного висновку: наразі існує потреба у створені при обласній військовій адміністрації дорадчого органу, який координуватиме спільні зусилля влади, бізнесу та громадськості у вирішенні екологічних проблем.
Tags: Екоосвіта, Крючкова Тетяна