ТОВСТОЛОБ БІЛИЙ (HYPOPHTHALMICHTHYS MOLITRIX)
Сьогодні розповімо про Товстолоба білого (Hypophthalmichthys molitrix).
В сучасний період вид зустрічається в басейнах практично всіх великих річок, у великих озерах, водосховищах. Вид є вселенцем.
Найбільша довжина тіла до 1 м, маса до 16 кг і більше, тривалість життя до 20 років. Тіло видовжене, відносно високе, товсте, слабко сплощене з боків, вкрите дуже дрібною лускою. На череві, від горла до анального отвору, є кіль, частково вкритий лускою лише спереду. Голова широка, очі маленькі, розташовані нижче осі тіла. Довгі, дуже численні зяброві тичинки зростаються між собою в суцільну стрічку. Спина зеленкувато- або блакитно- срібляста, боки і черево сріблясті. Спинний і хвостовий плавці сіруваті, іноді з рожевим вилиском, інші жовтуваті або безбарвні.
Прісноводна зграйна річково-озерна риба, яка тримається звичайно у товщі води на ділянках з невеликою або відсутньою течією; здатна витримувати солоність води до 5-7 о/оо; дуже полохлива, при небезпеці високо вистрибує з води. Статевої зрілості досягає у 3-річному віці при довжині тіла близько 50 см і масі 3 кг. Розмноження на батьківщині припадає на період повені, з травня до початку липня, при температурі води 16-26° С. Плодючість самиць віком 7-10 років і завдовжки понад 60 см складала 470-540 тис. ікринок. Нерест відбувається на швидкій течії в місцях з піщаним або кам’янистим ґрунтом. Ікра пелагічна. Викльов личинок з ікри при температурі води 18-19° С відбувається за 52 год., при 25° С – за добу після її запліднення. Хоч статева зрілість у товстолоба настає у віці 3-4 років, але процес його нересту в природніх умовах України неможливий, оскільки нерест проходить при досягненні температури води 18-20° С і для виживання ікри товстолоба необхідно понад 100 км русла річки з сильною течією. Личинки завдовжки 7-13 мм живляться дрібною малорухливою їжею, а молодь завдовжки 15 мм і більше переходить майже цілком на споживання планктонних водоростей. Дорослі риби споживають планктонні водорості, відфільтровуючи їх з води, та детрит.
Цінна промислова риба з високими смаковими якостями. Використовується як біологічний меліоратор у водоймах, які влітку вкриваються плівкою з нижчих водоростей.
Фото – https://www.fishbase.se
Tags: Науковий відділ