СОНМОХ КИПАРИСОПОДІБНИЙ (HYPNUM CUPRESSIFORME)
Представник бореальної родини Гіпнові (Hypnaceae). Велика родина, об’єднує багаторічні бокоспорогонні мохи. Їх тіла ростуть паралельно поверхні, до якої прикріплені (каміння, грунт, кора дерев). Переплітаючись між собою, пагони бокоспорогонних мохів утворюють килимки або сплетіння, що відрізняються щільністью переплетення гілочок, типом галуження та напрямком їх росту. Представники Гіпнових поширені по всій планеті, але віддають перевагу лісистим та гірським місцевостям. В Україні Гіпнові ростуть по всіх природних зонах, переважно в хвойних і мішаних лісах, а також по відслоненнях кам’янистих гірських порід.
В родині Гіпнові 30 родів і більш ніж 600 видів. Серед характерних ознак гіпнових мохів – відсутність жилок в листках, сильно видовжені прозенхімні клітини основної пластинки, а також наявність «листкових вушок» – груп клітинок в кутках основи листка, які кардинально відрізняються за розмірами, формою та кольором від решти клітин основи. В нашій природі найбільш поширені представники роду Гіпнум, він же Сонмох (Hypnum), для якого характерна дуже сильна варіабельність представників і складна заплутана систематика.
Сонмох кіпарисоподібний (Hypnum cupressiforme) є найпоширенішим представником родини. Надзвичайно мінливий мох, морфологічні та анатомічні ознаки дуже варіабельні, як у основної форми, так і у підвидових таксонів. Утворює щільні плоскі килимки з перисто-галузистих гілочок, переплетених між собою. Килимки яскраві, зелені або оливкові, з жовтуватим або червонуватим відтінком, помітно шовково блискучі. Стебла та гілки густо вкриті численними яйцевидно-ланцетними листочками, витягнуті гострі верхівки яких серпоподібно зігнуті. Через це листочки здаються завитими в кучері, і вся дерновинка виглядає дуже і дуже естетично. Гілочки цього виду сонмоху віддалено схожі на гілки кіпарису, через що рослина і отримала видову назву. В нашій зоні успішно спороносить. Коробочки утворюються на бічних гілочках, на довгий червоних ніжках, горизонтально нахилені, неправильно циліндричної форми, трохи похилені.
Космополітний полісубстратний мох, мешкає на стовбурах дерев і гнилих пеньках в лісах, на грунті та різних кам’янистих відслоненнях. В Національному природному парку «Нижньодніпровський» по вербовим та тополевим заростям на островах. Оселяється на корі листяних дерев, в нижній частині стовбура, де формує обростання, яке ніби зеленою манжетою охоплює основу. В густих дернинках сонмоху кіпарисоподібного живуть, розмножуються, харчуються та зимують численні дрібні безхребетні тваринки – равлики, черви, рослиноїдні кліщі, клопики, жучки та дрібні метелики. Цей мох – основа їх власного Мікровсесвіту.
Фото та текст – Наталія Загороднюк
Tags: Науковий відділ