Про зонування територій парку та основні види діяльності в кожній зоні

Під час учбової зустрічі фахівців служби охорони НПП “Нижньодніпровський” зі студентами кафедри туризму ХДУ ще раз детально розповіли про зони та види діяльності в кожній зоні національного парку.

Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та Положенню про НПП «Нижньодніпровський» парк створено з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об’єктів дельти річки Дніпро.

 

У відповідності до статті 21 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території Парку  виділяються такі зони:

заповідна;

регульованої рекреації;

стаціонарної рекреації;

господарська.

Для кожної зони встановлюється режим щодо їх охорони, відтворення та використання.

На всій території природно-заповідного фонду Парку забороняється проведення рубок головного користування (рубок, що здійснюються з метою отримання спілої деревини). В окремих зонах  дозволені рубки спрямовані на формування здорових деревостанів.

На території зони регульованої рекреації, стаціонарної рекреації та господарської зони забороняється будь-яка діяльність, яка призводить або може призвести до погіршення стану навколишнього природного середовища та зниження рекреаційної цінності території Парку, в тому числі мисливство.

Відповідно до ч. 5 ст. 39 ЗУ «Про тваринний світ», у  період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня,  забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного  шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків,   санітарних   рубок   лісу,   використання   моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах).

Згідно функціонального зонування території Національного природного парку «Нижньодніпровський» до заповідної зони входять: острови Забич, Бугаз, Козулихинський, Домахський, Нестрига, Красніковський, Гапський, Великий, Бакайський, Васильків.

Тут розташовані озера Нижній Круглик, Бублиця, Жаб’яче, Краснікове, Гапка та інші; водотоки Серединка, Свирідів Бакай, Свинячка, Вільхова, Домаха та велика кількість середніх та дрібних протоків (єриків), середня частина острова Великий Потьомкінський, середня частина острова Білогрудий.

До зони регульованої рекреації віднесено:

острів Козацький, острів Янушев, південно-західна частина острову Вербки, прибережна зона ріки Інгулець на південний-захід від села Нікольське, частина ріки Інгулка між селами Нікольське і Понятовка, острів Великий Потьомкінський (крім заповідної частини), острів Білогрудий від озера Погорєлоє до річки Серединка (крім заповідної частини).

В межах господарської зони проводиться господарська діяльність, спрямована на виконання покладених на Парк завдань, знаходяться населені пункти, об’єкти комунального призначення Парку, а також землі інших землевласників і землекористувачів, що включені до складу Парку, на яких господарська діяльність здійснюється з додержанням вимог та обмежень, встановлених для зон антропогенних ландшафтів біосферних заповідників.

Зона стаціонарної рекреації – призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, туристичних таборів інших об’єктів обслуговування відвідувачів Парку. В цій зоні можуть створюватися рекреаційні, туристичні комплекси.

Забороняється будь-яка господарська діяльність, що не пов’язана з цільовим призначенням цієї функціональної зони або може шкідливо вплинути на стан природних комплексів та об’єктів заповідної зони і зони регульованої рекреації.

На території зони регульованої рекреації забороняється проїзд та стоянка автомобільного та гужового транспорту, крім службового при виконанні своїх обов’язків; самовільне використання земель, водойм та інших природних ресурсів; знищення або пошкодження трав’яного покриву; використання катерів та човнів з двигунами, за винятком охорони Парку, спеціальних уповноважених на здійснення державного контролю органів державної влади, а також рятувальних служб.

Дозволяється любительське рибальство на спеціально відведених ділянках використання у встановленому порядку природних ресурсів для задоволення потреб Парку,

На території заповідної зони забороняється будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить цільовому призначенню цієї зони або порушує природний розвиток процесів та явищ і створює загрозу шкідливого впливу на її природні комплекси та об’єкти, в т.ч. будівництво споруд, стоянка транспорту, проїзд і прохід сторонніх осіб, пересування механічних транспортних засобів.

Порушення вимог природоохоронного законодавства на території Парку тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну та/або кримінальну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за порушення, здійсненні в ПЗФ передбачена ст.91 КупАП і тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 9 до 24 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів чи без такої і на посадових осіб – від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.

За найбільш тяжкі правопорушення, що містять ознаки складу злочину, тобто суспільно небезпечного діяння, передбаченого однією із статей Кримінального кодексу України, винні особи притягаються до кримінальної відповідальності.

Види кримінальних покарань та діапазон їх застосування передбачаються в Кримінальному кодексі України: штрафи, конфіскація майна, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, та більш серйозні – арешт, та інш.

Крім того, порушник зобов’язаний відшкодувати шкоду, завдану природно-заповідному фонду.

Наприклад, за 1 зрубане дерево діаметром 30 см — 2304 грн ( для порівняння — за таке ж дерево в лісі поза межами ПЗФ відшкодування — 1080 грн.)

добування або знищення 1 особини кабана – 11 000 грн.,

зайця — 938 грн.,

чаплі — 3645 грн.,

вужа — 99 грн.,

ляща — 391 грн.,

різні комахи — до 31 грн. за особину.

За пошкодження обмежувальних, інформаційних та заборонних знаків — від 600 до 6000 грн.

Проліт малого літального апарату нижче 200 м — 7815 грн.

Проїзд велосипеда, або весельного човна — 52 грн.

Більш детальну інформацію ви можете отримати з ЗУ “ПРО природно-заповідний фонд та охорону навколишнього природного середовищам”, а саме розділи, що описують мисливське господарство та полювання, тваринний світ, рослинний світ. Також з земельного та водного кодексів, з Червоної книги України та деякі інші.