Первоцвіти. Чому б не зірвати?
Здавалося б, це мало бути відомо ще зі школи, але чому зірвані первоцвіти – така трагедія, у багатьох виникає питання досі. Навіть при згадці про Червону книгу. Тому пояснимо суть проблеми інакше:
первоцвіти – рід багаторічних і однорічних рослин, що починають своє цвітіння ранньою весною, відразу після того, як розтануть сніги.
Вони створені не просто милувати око яскравими кольорами, доки усі інші трави сплять, а приваблюють комашню, яка також прокидається у цей час, і має виконати ряд важливих функцій, як от лікування дерев чи запилення сільськогосподарських культур.
Коли хтось хоче зірвати квітку, то обирає найкращу, а значить — здорову. Суцвіття, що залишаються, не можуть сформувати недеформоване, стійке до хвороб і шкідників насіння.
Це призводить до того, що щороку в нашій країні знищується близько 20 млн підсніжників, пролісків та інших сортів первоцвітів. Так, якось первоцвітів може зовсім не залишитися, комахам не буде чим поживитися, страждатимуть дерева і сільськогосподарські культури і, врешті, ми, люди, не отримаємо урожаю.
Від проліска до конвалії: Які первоцвіти під загрозою
За даними Міністерства екології та природних ресурсів, наразі щовесни в Україні найбільше страждають сім видів первоцвітів:
Підсніжник звичайний
До того ж, при цьому пошкоджується і сама цибулина: утворюється своєрідна рана, туди потрапляють бактерії.
Багаторічна цибулинна рослина. Зростає у листяних лісах і чагарниках в Карпатах та західних лісостепових районах. Цвіте у березні-квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима). Дуже цінний, препарати, виготовлені із цибулини підсніжника, використовуються при лікуванні невритів, радикулітів, тощо. Занесений до Червоної книги України у 2009 році.
Проліска дволиста
Декоративна, медоносна і лікарська рослина. Має сечогінні, відкашлюванні, а у великих дозах блювотні й проносні властивості. Росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках, у лісостепових районах та на Поліссі. Цвіте у березні-квітні. Визнана такою, що потребує дбайливого використання та охорони.
Шафран Гейфелів (крокус)
Багаторічна декоративна культура. Зростає у горах Карпат, іноді зустрічається на Прикарпатті та заході Поділля. Цвітіння часто настає, коли ще на галявинах лежить сніг. Занесена до Червоної книги України у статусі “Неоцінена”.
Білоцвіт весняний
Багаторічна декоративна рослина. Поширена на Закарпатті, частково – в Карпатах та Львівській області. Цвіте ранньою весною. Вважається рідкісним видом флори України, внесена до Червоної книги.
Сон розкритий (сон-трава)
Багаторічна декоративна та лікарська рослина. Росте у лісах, зустрічається на Поділлі та у східних районах України. Цвіте у квітні-травні. Занесена до Червоної книги.
Брандушка різнобарвна
Багаторічна декоративна культура. Зустрічається по всій території України, найчастіше у степових і лісостепових зонах Лівобережжя. Квітне в лютому-квітні. Охороняється законом, як рослина, що зникає.
Еритроній собачий зуб
Багаторічна трав’яниста і цибулинна рослина. Росте переважно в широколистяних лісах, заростях чагарників у Карпатах і на Прикарпатті, нещодавно була виявлена у Житомирській області. Цвіте в березні-квітні. Винищується через свої декоративні властивості, занесена до Червоної книги.
Конвалія
Багаторічна лікарська, ефіроолійна, отруйна і декоративна рослина. Поширена у мішаних лісах майже по всій Україні, крім півдня степу і високогір’я Карпат. Цвіте з кінця весни до середини літа. У зв’язку з хижацькою заготівлею на букети потребує охорони.
Попередження або штраф: Як карають за шкоду первоцвітам
За незаконний збір, збут та купівлю первоцвітів, занесених до державної Червоної книги, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослини.
При цьому аналогічні дії, вчинені щодо першоцвітів, які зростали в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн з конфіскацією рослини.
Також варто зауважити, що за один екземпляр червонокнижної культури передбачена компенсація за її знищення, наприклад: підсніжники – від 49 до 62 грн у залежності від виду, шафрани (крокуси), сон-трава – від 37 до 62 грн у залежності від виду.
Не рви, не продавай, не купуй!
У природоохоронному комітеті Верховної Ради наразі, на жаль, немає законопроектів про врегулювання питання з винищенням первоцвітів.
“Для коригування законодавства так, щоб воно влаштовувало дачників, які вирощують первоцвіти на продаж, ініціатив немає. Також немає підстав виключати з Червоної книги первоцвіти через їхню нечисленність”, – констатував секретар комітету Остап Єднак.
Це означає, що первоцвіти може врятувати лише відповідальне населення. Для цього варто запам’ятати лише шість речей:
- Рвати підсніжники, проліски, крокуси, сон-траву, тощо – не можна у жодному випадку;
- Продаж первоцвітів – порушення закону;
- Купуючи червонокнижні квіти, ви стаєте співучасником злочину;
- Побачили, що хтось збирає чи продає первоцвіти, звертайтеся до поліції;
- Подарували первоцвіт – зробіть зауваження.
- Хочете помилуватися весняними квітами, відвідайте найближчий парк чи ліс, зробіть фото.
Trackback from your site.