Первоцвіти. Чому б не зірвати?

Здавалося б, це мало бути відомо ще зі школи, але чому зірвані первоцвіти – така трагедія, у багатьох виникає питання досі. Навіть при згадці про Червону книгу. Тому пояснимо суть проблеми інакше:

первоцвіти – рід багаторічних і однорічних рослин, що починають своє цвітіння ранньою весною, відразу після того, як розтануть сніги.

Вони створені не просто милувати око яскравими кольорами, доки усі інші трави сплять, а приваблюють комашню, яка також прокидається у цей час, і має виконати ряд важливих функцій, як от лікування дерев чи запилення сільськогосподарських культур.

Коли хтось хоче зірвати квітку, то обирає найкращу, а значить — здорову. Суцвіття, що залишаються, не можуть сформувати недеформоване, стійке до хвороб і шкідників насіння.

Це призводить до того, що щороку в нашій країні знищується близько 20 млн підсніжників, пролісків та інших сортів первоцвітів. Так, якось первоцвітів може зовсім не залишитися, комахам не буде чим поживитися, страждатимуть дерева і сільськогосподарські культури і, врешті, ми, люди, не отримаємо урожаю.

Від проліска до конвалії: Які первоцвіти під загрозою

За даними Міністерства екології та природних ресурсів, наразі щовесни в Україні найбільше страждають сім видів первоцвітів:

Підсніжник звичайний

Фото Руслан Глеб

До того ж, при цьому пошкоджується і сама цибулина: утворюється своєрідна рана, туди потрапляють бактерії.

Багаторічна цибулинна рослина. Зростає у листяних лісах і чагарниках в Карпатах та західних лісостепових районах. Цвіте у березні-квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима). Дуже цінний, препарати, виготовлені із цибулини підсніжника, використовуються при лікуванні невритів, радикулітів, тощо. Занесений до Червоної книги України у 2009 році.

Проліска дволиста

Декоративна, медоносна і лікарська рослина. Має сечогінні, відкашлюванні, а у великих дозах блювотні й проносні властивості. Росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках, у лісостепових районах та на Поліссі. Цвіте у березні-квітні. Визнана такою, що потребує дбайливого використання та охорони.

Шафран Гейфелів (крокус)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Багаторічна декоративна культура. Зростає у горах Карпат, іноді зустрічається на Прикарпатті та заході Поділля. Цвітіння часто настає, коли ще на галявинах лежить сніг. Занесена до Червоної книги України у статусі “Неоцінена”.

Білоцвіт весняний

Багаторічна декоративна рослина. Поширена на Закарпатті, частково – в Карпатах та Львівській області. Цвіте ранньою весною. Вважається рідкісним видом флори України, внесена до Червоної книги.

Сон розкритий (сон-трава) 

Багаторічна декоративна та лікарська рослина. Росте у лісах, зустрічається на Поділлі та у східних районах України. Цвіте у квітні-травні. Занесена до Червоної книги.

Брандушка різнобарвна

Багаторічна декоративна культура. Зустрічається по всій території України, найчастіше у степових і лісостепових зонах Лівобережжя. Квітне в лютому-квітні. Охороняється законом, як рослина, що зникає.

Еритроній собачий зуб

Багаторічна трав’яниста і цибулинна рослина. Росте переважно в широколистяних лісах, заростях чагарників у Карпатах і на Прикарпатті, нещодавно була виявлена у Житомирській області. Цвіте в березні-квітні. Винищується через свої декоративні властивості, занесена до Червоної книги.

Конвалія

Багаторічна лікарська, ефіроолійна, отруйна і декоративна рослина. Поширена у мішаних лісах майже по всій Україні, крім півдня степу і високогір’я Карпат. Цвіте з кінця весни до середини літа. У зв’язку з хижацькою заготівлею на букети потребує охорони.

Попередження або штраф: Як карають за шкоду первоцвітам

За незаконний збір, збут та купівлю первоцвітів, занесених до державної Червоної книги, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослини.

При цьому аналогічні дії, вчинені щодо першоцвітів, які зростали в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн з конфіскацією рослини.          

Також варто зауважити, що за один екземпляр червонокнижної культури передбачена компенсація за її знищення, наприклад: підсніжники – від 49 до 62 грн у залежності від виду, шафрани (крокуси), сон-трава –  від 37 до 62 грн у залежності від виду.

Не рви, не продавай, не купуй!

У природоохоронному комітеті Верховної Ради наразі, на жаль, немає законопроектів про врегулювання питання з винищенням первоцвітів.

“Для коригування законодавства так, щоб воно влаштовувало дачників, які вирощують первоцвіти на продаж, ініціатив немає. Також немає підстав виключати з Червоної книги первоцвіти через їхню нечисленність”, – констатував секретар комітету Остап Єднак.

Це означає, що первоцвіти може врятувати лише відповідальне населення. Для цього варто запам’ятати лише шість речей:

  • Рвати підсніжники, проліски, крокуси, сон-траву, тощо – не можна у жодному випадку;
  • Продаж первоцвітів – порушення закону;
  • Купуючи червонокнижні квіти, ви стаєте співучасником злочину;
  • Побачили, що хтось збирає чи продає первоцвіти, звертайтеся до поліції;
  • Подарували первоцвіт – зробіть зауваження.
  • Хочете помилуватися весняними квітами, відвідайте найближчий парк чи ліс, зробіть фото.