КАРАСЬ СРІБЛЯСТИЙ (CARASSIUS GIBELIO)
Сьогодні розповімо про Карася сріблястого (Carassius gibelio).
В сучасний період вид зустрічається в басейнах практично всіх великих річок, у великих озерах, водосховищах, численний в пониззі Дунаю, Дністра, Дніпра, Південного Бугу. Вид є вселенцем, який натуралізувався і увійшов до складу іхтіофауни водойм України.
Найбільшої довжини тіла може досягати до 40-45 см, маси до 1-3 кг, тривалість життя до 10-11 років. Тіло коротке, високе, трохи сплощене з боків, вкрите шорсткою лускою. Верхній край спинного плавця з невеличкою виїмкою або майже прямий. Загальний фон забарвлення сріблясто-сталевий. Спина темна, зеленкувато-сіра, боки сірувато-сріблясті, черево світле, жовтувато-біле. Спинний, хвостовий і грудні плавці сіруваті, черевні і анальний безбарвні або жовтуваті. За морфологією дуже схожий на карася звичайного, але відрізняється темною черевною оболонкою і крупними зубчиками на останніх нерозгалужених променях спинного і анального плавців, що не доходять до основи плавця.
Прісноводна озерно-річкова придонна зграйна жила риба. Живе переважно в додатковій системі річок, як на руслових, так і на гирлових ділянках з повільною течією, у водосховищах, ставках, великих озерах, де тримається місць із розвиненою рослинністю, широкими плесами та піщано-мулистим або мулистим ґрунтом. Уникає мілководних замкнених, дуже зарослих рослинністю водойм. Статевої зрілості досягає у віці двох, переважно 3-4 років при довжині і масі тіла понад 15 см і 120 г. Розмноження з початку квітня до середини серпня. Плодючість в особин може сягати 500 тис. ікринок. Нерест порційний. У нерестовому стаді часто бувають тільки одні самиці, які нерестяться із самцями карася звичайного, коропа, ляща та інших риб. Молодь живиться дрібними особинами планктону і бентосу, крупніші особини використовують в їжу червів, личинок комах, молюсків та підводну нижчу і вищу рослинність.
Вид є цінним промисловим видом з високими смаковими якостями. Штучно розводиться та вирощується в ставкових господарствах (часто разом з іншими ставковими рибами, зокрема з коропом), звідки самостійно проникає в річки і швидко там натуралізується. Повсюдно витісняє карася звичайного.
Фото – https://uk.wikipedia.org
Tags: Науковий відділ