ГОЛОВЕШКА-РОТАНЬ (PERCCOTTUS GLENII)
Сьогодні розповімо про Головешку-ротаня (Perccottus glenii).
У водоймах України вид почав зустрічатися з кінця 70-х років ХХ ст., зокрема у водоймах західної частини України. Згодом він почав траплятися у р. Латориця, поширився басейном верхнього Дністра, Прута, Дніпра. В останні роки відзначений у межах нижньої ділянки Дунаю (в районі м. Вилкове), підтверджено мешкання його в р. Гірський Тікич, в басейні річки Хорол. Відома одна знахідка з Ягорлицької затоки Чорного моря.
Довжина тіла може сягати до 25 см, а маса – до 100 г, тривалість життя до 5-7 років. Зовні нагадує бичків. Тіло видовжене, відносно невисоке, досить товсте в передній і стиснуте з боків у задній частині. Черевні плавці зближені між собою, але не злиті у вигляді присмоктувального диску. Бічна лінія на боках тіла відсутня. Велика голова, великий скошений рот.
Прісноводна донна жила риба, віддає перевагу ділянкам із незначною течією або стоячою водою та місцям із піщано-мулистим, мулистим або замуленим кам’янистим ґрунтом, густо вкритим підводною рослинністю. Для виду характерна висока здатність швидко пристосовуватися до нових умов існування і виживання в несприятливих умовах. Так, зокрема, може витримувати дефіцит кисню у воді і промерзання водойм до дна. Статевої зрілості досягає на 2-3-му роках життя при довжині тіла 5-6 см. Розмноження в травні-липні. Нерест на мілководдях серед рослинності при температурі води 15-20° С. Ікра донна, клейка, активно охороняється самцем. Плодючість може сягати понад 4 тис. ікринок. Живиться безхребетними тваринами дна, ікрою і молоддю риб.
Промислового значення вид немає, але при значній його чисельності може завдавати суттєвої шкоди зокрема промисловим видам риб, поїдаючи їх ікринки, молодь тощо.
Фото – https://uk.wikipedia.org
Tags: Науковий відділ