День захисту озонового шару
16 вересня відзначають День захисту озонового шару.
Вивчення фізичних та хімічних властивостей цього нестійкого газу дало можливість виділити тропосферний та стратосферний озон. Перший концентрується в приземному шарі і за умов підвищеної концентрації є забруднювачем, який має канцерогенний і мутагенний вплив на організми.
Другий, будучи продуктом впливу сонячного випромінювання на атмосферний кисень, утворює у стратосфері на висоті 20-50 км над поверхнею Землі озоновий шар, який є захистом планети від згубного жорсткого ультрафіолетового випромінювання.
Руйнування озонового шару, так звані «озонові дірки» – місця, де частина атмосфери є набагато легше проникною для шкідливого ультрафіолету вже виявлені над Антарктидою та Арктикою. Але процес руйнування озонового шару можливо призупинити, а озоносфера здатна до відновлення.
Вирішення цієї глобальної проблеми можливе лише на планетарному рівні, тому 22 березня 1985 року, у Відні, була прийнята рамкова угода – концепція збереження озонового шару, названа Віденською конвенцією.
16 вересня 1987 року в Монреалі (Канада) відповідно до Віденської конвенції був розроблений Монреальський протокол про речовини, що руйнують озоновий шар, який був підписаний і набув чинності 1 січня 1989 року. Його мета – захист озонового шару за допомогою скорочення (або припинення) виробництва і споживання деяких хімічних речовин, які руйнують озоновий шар.
Який внесок робить Україна для збереження озонового шару?
прийнятий перший базовий закон, який регулює господарську діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами, та низка регуляторних актів;
затверджений перелік товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік;
команда Міндовкілля спільно з міжнародними експертами працюють над створенням Єдиного державного реєстру операторів контрольованих речовин.
Які кроки, зможе зробити кожен з нас вже сьогодні:
перед придбанням кондиціонеру, спліт-системи чи іншої охолоджувально-нагрівальної техніки, поцікавтеся, який вплив на клімат може мати це обладнання. Перевірте, яка речовина або суміш речовин використовується там в якості холодоагента і чи має він озоноруйнівні властивості. Для прикладу, обладнання з маркуванням ОРП майже все заборонене для продажу в Україні;
вчасно ремонтуйте та обслуговуйте холодильне обладнання – через його несправність у довкілля потрапляють шкідливі речовини;
перевіряйте склад освіжувачів повітря, лаків, фарб, спінювачів та розчинників. Якщо у їх складі ОРР та ГФВ – вони шкідливі для довкілля.
Пам’ятаймо, що відмова від використання озоноруйнівних речовин сприяє не тільки охороні озонового шару в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, а й робить великий внесок для вирішення проблеми глобальної зміни клімату.
Tags: Екоосвіта, Крючкова Тетяна