АМУР БІЛИЙ (CTENOPHARYNGODON IDELLA)
Сьогодні розповімо про Амура білого (Ctenopharyngodon idella).
В сучасний період у водоймах України вид може траплятися переважно у прісноводних водоймах, де відбувається процес їх зариблення. Вид є вселенцем, у водойми України потрапив у 50-х рр. ХХ ст., проте його чисельність тут підтримується лише штучним розведенням.
Найбільша довжина тіла може сягати понад 1 м, маса понад 30 кг, тривалість життя понад 25 років. Тіло видовжене, низьке, досить товсте, ледь сплющене з боків. Лоб широкий, очі маленькі, рот напівнижній, майже кінцевий. Спина зеленкувато- або жовтувато-сіра, боки золотисто-сірі, черево світле, жовтувате чи світло-золотисте. Плавці сіруваті, райдужка очей жовтувата.
Прісноводна річково-озерна зграйна жила риба, досить витривала до солоності, вмісту кисню і температури води. Живе на ділянках річок з уповільненою течією, у великих, переважно проточних озерах, водосховищах тощо, в місцях із розвинутою вищою водною рослинністю, де тримається в товщі води або в придонних шарах. Статевої зрілості самці досягають у віці 6-7 років, самиці – 7-8. Розмноження в природних умовах проходить у червні-липні при температурі води 26-30°С, але природний нерест у водоймах України не відзначався. Плодючість 600-1150 тис. ікринок. Нерест пов’язаний з періодом постійного підйому рівня води і відбувається в місцях із швидкою течією, на перекатах з кам’янистим або щільним піщаним ґрунтом. Ікра пелагічна, не клейка, відкладається кількома порціями. Личинки і мальки живляться рослинами і тваринами планктону, нитчастими водоростями та вищою водною рослинністю, дорослі риби споживають майже усі види водної та біляводної рослинності водойм.
Цінна промислова риба з високими смаковими якостями, може відігравати роль біологічного меліоратора водойм. Вирощується в ставках, каналах, водосховищах та інших водоймах, часто в комплексі з іншими ставковими рибами.
Фото – https://uk.wikipedia.org
Tags: Науковий відділ