2 лютого – Всесвітній день Водно-болотних угідь
Цього року свято особливе, адже 50 років тому в цей самий день в місті Рамсар (Іран) була підписана конвенція про необхідність збереження унікальних екосистем. Цей день був започаткований для привернення уваги до важливості водно-болотних екосистем для людей та вперше відзначено у 1997 році. З того часу до Всесвітнього дня водно-болотних угідь організовується низка інформаційних кампаній та природоохоронних акцій по всьому світу.
В чому ж унікальність цих екосистем? Що вони дають людству і чому потребують охорони?
Водно-болотні угіддя це річки, озера, ставки, заплави, торфовища, болота, трясовини, естуарії (гирла річок), ватти (частини морського узбережжя, що затоплюються під час припливів й осушуються під час відпливів), приморські марші (солоноводні болота), водойми природні або штучні.
Майже 90% водно-болотних угідь (ВБУ), що є на території України знаходяться в межах існуючих об’єктів природно-заповідного фонду і підлягають охороні.
В межах НПП «Нижньодніпровський» є водно-болотне угіддя «Дельта р.Дніпро», що є дельтою третьої за розмірами річки Європи і другої – в Чорноморському басейні.
До складу угіддя крім численних річкових рукавів входять болота, заплавні ліси, комплекс озер, піщані кучугури, тощо. Водно-болотні угіддя мають велике екологічне значення, як місця перебування більше половини усіх видів рослинного і тваринного світу, як ділянки продукування біомаси та кисню, як природні акумулятори вологи та фільтри очищення води.
Вони також сприяють зниженню висоти паводкової хвилі, збільшенню тривалості паводку та попередженню катастрофічних явищ, збільшенню мінімального стоку річок у посушливі періоди. ВБУ України мають трансконтинентальне значення для збереження птахів, які щорічно мігрують між Євразією і Африкою та відпочивають і живляться на водоймах України. Також ВБУ мають важливе соціально-культурне та економічне значення, оскільки задовольняють соціальні потреби у рибній ловлі, спортивному полюванні, туризмі та інших видах рекреації.
Окрім серії запланованих екоосвітніх заходів для школярів та студентів в цей день також проведено навчання для працівників НПП «Нижньодніпровський».
Tags: Науковий відділ, Наумович Анна
Trackback from your site.