Чепура мала (Egretta garzetta)
Клас: | Птахи (Aves) |
Ряд: | Лелекоподібні (Ciconiiformes) |
Родина: | Чаплеві (Ardeidae) |
Вид: | Чепура мала |
Рідкісний вид, Перелітний птах. Моногам. Чепура мала належить до перелітних і кочівних видів, й поширена спорадично в Євразії, Африці, Австралії та в Індонезії. У Європі трапляється не північніше 48° пн. ш. Зимує в Африканських тропіках і в Середземноморському басейні. В Україні гніздиться в басейнах Дніпра, Дністра і Сіверського Дінця, а також морського узбережжі. Оселяється чепура мала колоніями. Гнізда будує здебільшого на деревах (вербі, вільсі, дубах) та кущах, які ростуть серед очерету в плавнях, іноді також на кущах багаторічної бузини, жостеру, й подекуди безпосередньо на землі. У більшості випадків колонії розміщуються в малодоступних місцях плавнів з трясовиною. Розміри колоній різні, за сприятливих умов можуть бути досить великі. Чепура мала гніздиться також разом з чаплею жовтою, кваком, коровайкою, бакланами великим і малим, граком та іноді в колоніях сокола-кібця.
На територію України чепура мала прилітає наприкінці лютого — у квітні, переліт триває до середини травня.
Під час перельоту птахи летять зграями, іноді тримаючись косою лінією. Гнізда малої чепури найчастіше розміщуються у густій кроні дерев у середньому ярусі. До будування гнізд птахи приступають у квітні. Гніздовий матеріал, як правило, носить самець. Він віддає його самці, а та вже укладає його.
Самець і самка охороняють гніздо від інших птахів колонії, які можуть красти матеріал гнізда. Будівельний матеріал — сухі гілочки й частини стебел очерету. Гнізда мають форму перевернутого конуса. У плавнях річок гнізда, збудовані на деревах, знаходяться на висоті 4—6 м, на підтопленій лозі — 10 см від води і вище. Іноді чепура мала займає покинуті гнізда інших птахів. У кладці чепури малої буває три — сім яєць, переважно чотири — п’ять, на яких птахи сидять 25—28 днів.
Проміжок між вилупленнями пташенят в одному гнізді становить одну-дві доби. Дорослі птахи не залишають малих пташенят у гнізді і лише тоді, коли вони підростуть і цілком вкриються пір’ям, обидва птахи можуть літати за їжею.
У цей час пташенята вилазять з гнізда на гілки, де чекають батьків. Після вильоту пташенята та дорослі птахи мандрують спочатку недалеко від колонії, але згодом зустрічається в різних напрямках на значних відстанях, в тому числі й на півночі України. Тримається чепура мала на косах, по затоках, плавнях та болотах великих річок, по мілководних місцях лиманів. Крім того, її спостерігали в сухому степу.
Зустрічаються птахи поодиноко і зграями до 20 особин. Увечері вони роблять перельоти на місця ночівлі, а ранком — на місця годівлі. Деяка частина птахів не приступає до гніздування. їх можна спостерігати в гніздовий період у найрізноманітніших місцях. На місця зимівлі чепура мала відлітає з вересня до кінця жовтня.
фото – Віктор Бусел
Tags: Віктор Бусел, Науковий відділ
Trackback from your site.