Жовна сива (Picus canus)
Вид — Жовна сива (Picus canus)
Родина – Дятлові
Ряд – Дятлоподібні
На території України ареал сивої жовни охоплює лісову і лісостепову смугу, крім високогір’я Карпат, північ степової смуги, а також Придунайський регіон і заплаву Нижнього Дніпра. Сива жовна полюбляє не дуже густі ліси з відкритими ділянками – невеликі гайки, заплавні ліси, плодові сади та парки. У суцільному лісі оселяється біля галявин і просік. Трапляється і на повністю відкритій місцевості, але тільки поблизу лісових масивів. В горах населяє світлі листяні і хвойні ліси з переважанням дуба, вільхи, сосни.
До розмноження приступають на другий рік життя. Перші шлюбні вигуки самця в м’які зими можна почути вже починаючи з кінця січня, хоча свого апогею вони досягають у другій половині лютого та на початку березня. Активне токування триває до кінця квітня, іноді у травні. До утворення пари сиві жовни поводяться дуже рухливо, перелітаючи з одного району в інший. Це пов’язано з відносною рідкісністю виду – уподобавши ділянку, самець нерідко залишає її, якщо на його крик не відгукується самка. Навпаки, як тільки пара формується, птахи припиняють кочувати і тримаються остаточно обраної території. Співаючий самець зазвичай сидить на верхніх сухих сучках якогось великого дерева, найчастіше його можна почути з ранку. Крім співу, він іноді видає коротку барабанну дріб. Під час залицяння птах з гучним ляскотом крил приземляється біля партнера або обраного місця для гнізда. Іноді самець ритуально годує самку. Гніздо сива жовна облаштовує в дуплі на висоті 1,5-8 м від поверхні землі. Зазвичай обирає для цього листяне дерево з м’якою деревиною – клен, осику, вільху чорну, березу, іноді мертве або зіпсоване грибком. На будівництво витрачається від 9-ї до 20-й доби, а до роботи стає й самець і самка. Льоток має форму вертикально витягнутого овалу. Додаткова гніздова вистилка відсутня, однак на дні завжди є шар подрібненої гнилої деревини. Розмір кладки 7-9 яєць. Насиджують обидва птаха, причому вночі і більшу частину дня сидить самець. У цей період птахи мовчазні і поводяться потайливо. Пташенята з’являються на світ через 14-17 днів після відкладання останнього яйця. Обоє батьків в рівній мірі вигодовують нащадків. Через 23-27 днів підрослі пташенята стають на крило, проте ще до середини літа кочують разом з батьками, після чого розсіюються.
Жовна сива звичайний, місцями нечисленний вид заплави Нижнього Дніпра. Гніздиться в розріджених лісових масивах, у дуплах дерев. За матеріалами досліджень період гніздування в заплаві нижнього Дніпра триває в травні місяці. Уперше гніздування цього виду в заплаві Дніпра встановив орнітолог В. С. Петров в 1949 році Так, ним було знайдено жиле гніздо в заплавному лісі в околицях Херсону. У Кінсько-Базавлукських плавнях 15.V.1953 року О. Б. Кістяківським (1957) був здобутий птах із насідною плямою. На підставі цих зустрічей можна припустити, що до другої половини XX ст. жовна сива в заплаві Нижнього Дніпра мала статус дуже рідкісного гніздового виду.
В останні ж десятиліття в регіоні досліджень простежується зростання чисельності виду. Однією з основних причин цього процесу є старіння штучних лісових насаджень, як основного «джерела» розселення птахів. За результатами наших обліків швидке зростання чисельності виду почало простежуватися із середини 1990-х рр., а найбільш активна фаза c 2005 р. Так, у 2000–2004 рр. на маршрутних обліках у заплавних лісах пониззя Дніпра щільність гніздових птахів становила менше 0,5 пар/10 га., а у 2010–2017 рр. вже склала 2,0–4,5 пар/10 га.
Tags: Віктор Бусел, Науковий відділ
Trackback from your site.