Верховка Звичайна (Leucaspius delineatus)
В межах України вид поширений у басейнах Чорного та Азовського морів, зокрема у зарослих рослинністю заплавних і корінних озерах, плавневих ділянок річок, ставків, водосховищ, заболочених і старих русел тощо.
Найбільша довжина тіла близько 7 см, маса до 4,5-5 г, тривалість життя близько 5 років. Тіло видовжене, невисоке, майже веретеноподібне, черево між черевними і анальним плавцями стиснуте з боків. Рот маленький, кінцевий, зрізаний косо, обернений догори. Бічна лінія неповна і розміщена лише на перших 2-19 лусках, іноді відсутня зовсім. Луска легко спадає з тіла при доторканні. Спина темно-бура з зеленим відтінком, боки сірувато-сріблясті, черево жовтувато-сріблясте, посередині боків проходить блакитна блискуча смужка, особливо помітна в задній частині. Плавці світло-сірі, при кінці майже безбарвні. Під час розмноження у самців на голові з’являються дрібні білуваті рогові горбки, а у самиць перед анальним плавцем і навколо сечостатевого отвору подвійне округле потовщення.
Прісноводна зграйна жила риба стоячих або слабопроточних водойм, яка тримається в приповерхневих шарах води на мілководдях переважно серед заростів рослинності. Статевої зрілості досягає у віці 1 року. Розмноження з кінця квітня до червня, у північних районах триває ще й в липні-серпні. Плодючість до 2,5 тис. ікринок. Ікра клейка, відкладається кількома порціями головним чином на рослинність на глибинах 10-30 см. Кладки ікри мають вигляд довгих вузеньких рядків. Живиться планктоном, переважно ракоподібними, а також дорослими комахами і їхніми личинками, рослинністю, ікрою і личинками риб.
Риба непромислова, в окремих водоймах може бути багаточисельною. Занесена до додатку 3 Бернської конвенції.
Фото https://www.fishbase.se
Tags: Демченко Наталія, Науковий відділ
Trackback from your site.