10 Вер2021
Орлан-білохвіст (Haliaetus albicilla)
Клас — Птахи (Aves)
Ряд — Соколоподібні (Falconiformes)
Родина — Яструбові (Accipitridae)
Орлан-білохвіст (Haliaetus albicilla) дуже рідкісний вид, гніздиться у заплавних лісах. Осілий.
- Загальне забарвлення птахів темно-буре, махові пір`я чорно-бурі (однотонні) в польоті розставлені пальцеподібно. Крила широкі і довгі, хвіст короткий і клиноподібний, у дорослих птахів білий. Дзьоб дуже потужний, непропорційно великий, відносно голови, у дорослих жовтуватого забарвлення. У дуже старих орланів голова і шия зі світлими вершинами пір’я (сиві), від чого в польоті іноді здаються білими, однак темнішими, ніж яскраво-білий хвіст. Очі жовтувато-охристі. Дуже великий птах. Маса самців 3,0-5,5 кг, самок – 4,0-7,0 кг, довжина птаха – 70-98 см, розмах крил досягає 270 см.
- Донедавна гніздився по всій Україні, тепер трапляється головним чином у басейні Дніпра, Сіверського Дінця та у західних областях. Одним з основних факторів в розповсюдженні орлана-білохвоста, як в гніздовий період, так і зимою, є водойми. Орлан поліфаг, харчується рибою і падлом. Важним фактором в гніздуванні орлана є наявність високостовбурового лісу по берегах водойми чи недалеко від неї.
- В здобичі цих хижаків незмінно присутні водні птахи: лисухи, качки, баклани, чайки. Описані випадки невдалого їхнього нападу (іноді навіть парою) на таких великих птахів, як гуси і чаплі. Але майже всі дослідники одностайно відмічають, що орлани відверто вишукують ослаблених, поранених або замерзлих птахів. Це особливо добре помітно на зимівлях, де при настанні холодів орлани живляться, розкльовуючи замерзлих в лід лисух, качок і гусей. В здобичі орлана трапляється і ондатра, що послужило в свій час приводом для його винищення. Пізніше, однак, вияснилось, що птахи поїдають майже виключно кинуті промисловиками тушки звірків, а власне здобич складає мізерну частку.
- Гніздо орлана-білохвоста розташовується в розвилці стовбура або потужної несучої гілки в верхній чи середній частині крони, рідше в нижній частині крони (при гніздуванні на деревах в зоні підтоплення). Гніздо будується з товстих гілок, вкладених дуже щільно. Лоток зазвичай невеликий, вистелений сухими і зеленими гілочками. Гнізда, як правило, використовуються неодноразово, в зв’язку з чим, їх розміри можуть бути дуже великими. Розміри новозбудованих гнізд: діаметр 80-150 см, висота 50-80 см. Старі гнізда досягають 2 м в діаметрі і 1,5 м в висоту. В кладці 2, рідше 1 або 3 яйця білого забарвлення, іноді зі слабко помітними охристими плямами.
- Даний вид занесено до Червоної книги України, Червоної книги МСОП, Європейського Червоного списку, багатьох охоронних списків. Включено до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що перебувають під загрозою.
фото – wikipedia.org
Tags: Віктор Бусел, Науковий відділ
Trackback from your site.