Огар (Tadorna ferruginea Pall.)
Перелітний птах заплави Нижнього Дніпра. У місцях гніздування з’являється у другій половині березня. Займає скелясті, урвисті береги солоних і прісних водойм. У перші дні після появи птахи утворюють пари (часто прилітають вже парами), які існують кілька років. Гніздиться у нежилих норах лисиць, на скелях та кручах (часто на значній висоті), у покинутих будівлях.
Статева зрілість настає на другому році життя, після чого качки починають розмножуватися. У перші дні гніздового періоду і навіть на зимівлях формуються стійкі пари на кілька років вперед. У цих птахів в шлюбних іграх не самець вибирає самку, а навпаки. У кладці 8–12 яєць (квітень). У місцях, де огар гніздиться колоніями, знаходять здвоєні кладки. Насиджує самка (25–30 діб), молоді птахи стають на крила у другій половині липня — на початку серпня. Відлітає на зимівлю в кінці жовтня — на початку листопада. Живляться рослинною (проростки злаків та осок, зерно) та тваринною (комахи, молюски) їжею. Занесений до Червоної книги України, Додатків Боннської та Бернської конвенцій (статус 2), угоди AEWA.
Загрозливими чинниками для огара є втрата гніздових біотопів, зокрема внаслідок забудови прибережних територій, забруднення узбережжя річок та фактор неспокою з боку людини. Для збереження виду необхідна розробка та впровадження менеджмент планів для підтримки гніздових біотопів, сувора охорона водно-болотних угідь, створення заповідних територій в місцях гніздування виду.
фото – Віктор Бусел
Tags: Віктор Бусел, Науковий відділ
Trackback from your site.