Косар (Platalea leucorodia)
Родина Ібісові (Threskiornithidae)
- Маса тіла: близько 2,0 кг, довжина тіла: 80-90 см, розмах крил: 115-130 см.
- Дорослий птах у шлюбному вбранні білий, із великою вохристо-жовтою плямою на волі й довгим жовтим “чубом” на потилиці; гола шкіра біля основи дзьоба жовта, розширений на кінці плаский дзьоб чорний, із жовтою верхівкою; ноги чорні.
- В позашлюбному вбранні “чуба” немає; жовтий колір у забарвленні вола, дзьоба i на оголених ділянках шкіри відсутній.
- Молодий птах подібний до дорослого в позашлюбному вбранні, але першорядні махові пера з чорною верхівкою; дзьоб сірувато-рожевий.
- В Україні гніздиться в пониззях Дунаю, Дніпра і Дністра, а також в Присивашші; зальоти трапляються на всій території. Середовище існування: мілководні водойми з негустою водяною рослинністю, невеликих за розміром ставків і озер, як правило, уникає. Вразливий, занесений до Червоної книги України.
- На місцях гніздування з’являється у березні – квітні. Оселяється на неглибоких повільнопроточних прісних та солонуватих водоймах.
- Гніздиться колоніями.
- Птах може утворити власні невеликі поселення, а іноді живе поруч з іншими болотними птахами.
- Гнізда влаштовує на кущах, заломах очерету або деревах.
- У кладці 2–5 (найчастіше 3) яєць. Пташенята вилуплюються наприкінці травня − в червні, піднімаються на крила у першій половині − кінці липня.
Харчування косаря досить різноманітно. Основний раціон складають личинки двокрилих (комарів) і водяних комах. Іноді косарі поїдають пуголовків, дрібних жабенят, різноманітних молюсків і навіть дрібну рибу. Цікаво, що косарі, добуваючи їжу, ведуть себе досить-таки незвично. У замкнутих водоймах (озерах) птахи як би «косять» дзьобом воду, виловлюючи звідти личинок комах. При цьому косарі не дотримуються ладу, полюючи невеликими групами або зовсім в поодинці. А ось в водоймах з течією (нехай навіть дуже слабкою) птахи вибудовуються в косу лінію і по черзі рухаються проти течії води. Кожен косар, зробивши один крок, «косить» в одну сторону, зробивши інший крок – в іншу.
В польоті нерідко вишиковується в лінію, мігрує невеликими зграями. 3вуки – переважно мовчазний, у гніздових колоніях іноді подає туркотливі звуки.
Фото – Віктор Бусел
Tags: Віктор Бусел, Науковий відділ
Trackback from your site.