Білизна європейська (Aspius aspius) – жерех
В межах України вид широко поширений в прісноводних і, частково, солонувато- водних водоймах басейнів Чорного та Азовського морів, зокрема в басейнах усіх великих річок, у великих озерах, водосховищах, у пригирлових солонуватих ділянках, відсутній в Криму.
- Найбільші довжина тіла сягає до 95 см, а маса до 8 кг, хоча зазвичай трапляються особини довжиною 40-50 см та масою до 2-3 кг.
- Тривалість життя становить 10-11 років.
- Тіло видовжене, струнке, невисоке, стиснуте з боків.
- На череві за черевними плавцями є вкритий лускою кіль.
- Рот великий, кінцевий, зрізаний косо, обернений догори за рахунок нижньої щелепи, яка виступає вперед і на якій є горбок.
- Спина темно-сіра, попеляста, з синюватим відтінком, боки сріблясто-білі з блакитним вилиском, черево білувато- або сірувато-сріблясте.
- Спинний і хвостовий плавці сірі, всі інші світло-сірі з червонуватим відтінком.
- Райдужка очей жовтувато- або зеленкувато-срібляста чи срібляста.
Прісноводна жила річкова хижа риба. Віддає перевагу чистим потокам головного русла або крупних притоків і, як правило, уникає невеликих або зарослих стоячих водойм. Молодь тримається маленькими групами в прибережжі, дорослі риби більшу частину життя проводять поодинці і тримаються у товщі води, часто біля самої поверхні.
Статевої зрілості досягає у віці 3-4 років при довжині тіла близько 35 см. Розмноження відбувається з березня до кінця квітня-початку травня. Плодючість може сягати понад 200 тис. ікринок.
Ікра клейка, відкладається за один раз (нерест відбувається при температурі води близько 4-10° С) на руслових ділянках, у місцях із швидкою течією і твердим кам’янистим або піщано-гальковим ґрунтом на глибинах 1-1,5 м (до 4 м). Молодь завдовжки живиться планктоном, а згодом повітряними комахами і їх личинками, ікрою, личинками та молодю риб.
Дорослі особини живляться рибою, а також повітряними комахами і їх великими личинками, ракоподібними тощо.
Промислова риба, значення якої із-за нечисленності незначне, хоча смакові якості м’яса досить високі. Вид внесений до списків Бернської конвенції.
Фото https://zooclub.org.ua
Tags: Демченко Наталія, Науковий відділ
Trackback from your site.