Багатоголкова колючка південна (Pungitius platygaster)
В межах України вид поширений як у солонуватих водах Чорного і Азовського морів (зокрема і в лиманах Сасик, Дністровський, Дніпровсько-Бузький, Утлюцький, Молочний та ін.) та в пониззях і пригирлових ділянках річок (Дунай, Дністер, Південний Буг, Дніпро, Лозуватка, Обитічна, Берда і ін.), так і в прісних водоймах (у водосховищах Дніпра, в Росі, Сулі, Пслі та ін., в Сіверському Дінці, Деркулі тощо). Також була виявлена в гирловій ділянці р. Кача, в оз. Багайли.
Найбільша довжина тіла може сягати 6 см, а маса 3 г, тривалість життя до 3 років. Тіло помірно видовжене, невисоке, веретеноподібне, стиснуте з боків. Перед спинним плавцем зигзагоподібно розміщені 7-11 гладеньких кісткових колючок, які можуть складатися в борозенку на спині, перед анальним – одна вільна кісткова колючка, черевний плавець має вигляд одної кісткової колючки і одного нерозгалуженого променю (іноді він відсутній). Спина, верхня частина голови і боків темні, темно-зелені або бурувато-зелені, боки світліші, зеленкуваті або світло-бурі, черево світло-жовте або сріблясте, сріблясто-біле, часто з маленькими буруватими плямками або крапками. Під час розмноження забарвлення яскравішає, з’являються блакитні відтінки і металевий вилиск, у самців черево і боки часто робляться червонуватими, іноді самці зовсім темні.
Невибаглива зграйна евригалинна теплолюбива риба слабопроточних або стоячих вод. Тримається на мілководдях, де віддає перевагу місцям із піщаним, піщано-глинистим або слабозамуленим ґрунтом і з добре розвинутою, іноді з дуже густою рослинністю. Дорослі тримаються невеликими групами в товщі води або біля дна, молодь гуртується в зграйки біля самої поверхні. Статевої зрілості досягає в кінці першого на початку другого року життя. Для розмноження мігрує, збираючись у великі зграї, до прибережжя із заростями рослинності. Розмноження з квітня до липня, можливо, й в серпні. Плодючість самиць може сягати 300-600 ікринок. Нерест порційний. Самець будує шароподібне гніздо із залишків рослинності, нитчастих водоростей і т.п., розміщуючи його серед рослинності, яке ним активно охороняється. Молодь живиться найдрібнішими ракоподібними і личинками комах, а дорослі особини – представниками бентосу, а ікрою та молоддю риб.
Промислового значення не має. Занесена до списку Бернської конвенції і МСОП.
Фото https://www.fishbase.se
Tags: Демченко Наталія, Науковий відділ