12 Гру2024
Унікальний куточок Херсонщини
Національний природний парк «Нижньодніпровський» – унікальний куточок природи, який завжди славився багатим біорізноманіттям, особливо пташиним світом .
До початку війни Парк був одним з найважливіших місць гніздування, міграції та зимівлі для багатьох видів птахів. Тут можна було спостерігати звичайні та рідкісні види пернатих, занесених до Червоної книги України. Це і баклан великий (Phalacrocorax carbo) [3], і чапля сіра (Ardea cinerea) [4], і чепура велика (Egretta alba) [5], і лиска звичайна (Fulica atra) [6], і пірникоза велика (Podiceps cristatus) [7].
Як впливають воєнні дії на орнітофауну Парку:
- Прямі загибелі. Внаслідок вибухів, пожеж, отруєння важкими металами та іншими токсичними речовинами;
- Руйнування гнізд та місць гніздування;
- Зміна міграційних шляхів, що призводить до дезорієнтації та загибелі;
- Стрес та порушення поведінки. Постійний шум, вибухи, а також інші прояви військових дій можуть призвести до порушення поведінки пернатих, знизити репродуктивну здатність та підвищити вразливість до хвороб;
- Порушення харчових ланцюгів. Військові дії призводять до знищення рослинності, яка є кормовою базою для багатьох видів птахів. Це, в свою чергу, порушує харчові ланцюги і негативно впливає на всю екосистему.
Наслідки військових дій для пташиної фауни НПП “Нижньодніпровський” можуть мати довготривалі наслідки.
За інформацією Держекоінспекції Південного округу (Запорізька
та Херсонська області), екологічні збитки від військових дій на території НПП «Нижньодніпровський» складає орієнтовно 12,1 млрд грн.
Для відновлення екосистеми Парку необхідні комплексні заходи, спрямовані на збереження та відтворення біорізноманіття. Важливо також проводити моніторинг стану пташиних популяцій і розробляти програми з їхнього відновлення. Але, відповідні заходи можливі лише за умови покращення безпекової ситуації.
Кожен із нас може зробити свій внесок у збереження природи, підтримуючи природоохоронні організації, розповсюджуючи інформацію про екологічні проблеми, а також відмовляючись від товарів, виробництво яких шкодить довкіллю.
Алла Курило,
студентка Херсонського державного університету-практикантка НПП “Нижньодніпровського”.
Tags: біорізноманіття, НПП Нижньодніпровський, охорона пироди