Вплив режиму роботи Каховської ГЕС на екологічний стан Сабецького лиману

Зміна водних мас у водному об’єкті займає важливу роль у формуванні екологічного стану заплавних водойм території Національного природного парку «Нижньодніпровський».

У весняний період (квітень-травень), коли до водойм регіону надходить мінімальна кількість свіжої води з руслової мережі пониззя Дніпра у них утворюються явища застою води. Водночас, температура води в озерах, через сезонне потепління, стрімко підвищується, що ще більше сприяє формуванню несприятливих з екологічної точки зору умов.

На фоні підвищення температури повітря та води у сформованих застійних зонах активно розвиваються угруповання фітопланктону, зоопланктону, вища водна рослинність інтенсивно підіймається з дна та, зазвичай, повністю займає всю товщу води на мілководді, інколи всю акваторію мілководних озер.

Так сталось і навесні цього року з озером Сабецький лиман, що є найбільшою за площею водоймою острова Козацький та однією з найбільш проточних водойм пониззя Дніпра. Озеро, яке зазвичай має прозору воду, на дні добре промитий пісок з живими мушлями, помірно вкрите водною рослинністю плесо, наприкінці травня 2018 року мало кардинально інший вигляд (див. фото 1, 2 нижче). Майже все плесо водойми було вкрите вищою водною рослинністю, яка займала всю товщу води. Самі водні маси лиману, через значне насичення органічними та біогенними сполуками, мали мутно зелений відтінок, прозорість води не перевищувала 0,3 метри, течія взагалі не простежувалась.

 

Основним чинником, що призвів до встановлення такої несприятливої екологічної ситуації у Сабецькому лимані, було рівномірне спускання води через греблю Каховської ГЕС у весняний час, яке супроводжувалось відсутністю коливань рівня в основному руслі Дніпра, і, відповідно, майже відсутнім притоком свіжої води до водойм регіону. У цю пору року, через дотримання рибогосподарських попусків води, Каховська ГЕС не має можливості працювати у звичному піковому режимі згідно чинних нормативів. Відновлення пікового режиму роботи відбувається після того як більшість риб закінчать свій нерест у пониззі Дніпра.

Піковий режим роботи ГЕС спричиняє коливання рівня води в русловій мережі, що призводить до притоку води з русла річки до заплавних водойм регіону, сприяє зміні та промиванню органічно насичених водних мас у них.

Відновлення пікового режиму роботи Каховської ГЕС у 2018 році відбулось 19 червня і вже через п’ять діб, за даними наших експедиційних виїздів, водні маси Сабецького лиману повністю змінились на нові, екологічний стан за багатьма параметрами значно покращився (див. фото 3 – 5).

 

Вода стала прозорою до дна, змінили мутний колір на більш характерний для дніпровської води. Центральна ділянка плеса стала майже вільна від вищих водних рослин, площа акваторії, вкрита ними, знизилась втричі (з 90% на 30%). На прибережній ділянці водойми з’явились формації молодих червонокнижних рослин, а саме водяного горіха.

З огляду на це, можна стверджувати, що режим роботи Каховської ГЕС є одним з найбільш вагомих факторів, що здатен значною мірою регулювати екологічний стан багаточисельних заплавних водойм пониззя Дніпра.

Автор тексту: фахівець науково-дослідного відділу Національного природного парку “Нижньодніпровський”, к.г.н. Коржов Є. І.