Радіоміст Киів-Дніпро-Херсон

2-го липня, в програмі «Вся країна» директор Національного парку «Нижньодніпровський» Олексій Чачібая взяв участь в обговоренні питаннь стосовно екологічного стану Дніпра, яке відбулося в процесі радіомосту між Київом, Дніпром та Херсоном за участі науковців та чиновників цих міст.

Олексій Григорович наголосив, що саме до Нижнього Дніпра збігаються стоки зі всієї країни. Значну шкоду екосистемі річки наносить місцеве населення – дачники – через масові стихійні сміттєзвалища.

Неналежні об’єми пропусків води у Дніпровських ГЕС є причиною сильного замулення річки. Зараз донні відкладення, так звані іли, досягли в деяких місцях рівня 1-1,5 метра. Незабаром замість річки будемо мати болота, якщо не приймемо певні міри. Одні з першочергових – регулювання попусків Дніпровських ГЕС. Дніпрова вода повинна самопромиватися і самоочищуватися. Тоді іли будуть вимиватися в море, де стануть кормовою базою для інших гідробіотів.
Всі питання по забрудненню Дніпра мають підгрунттям конфлікт інтересів між екологічним законодавством і інтересами Міністерства АПК, яке має запустити воду для певного зрошення полів. Також існує величезна проблема пестицидів, гербіцидів, які змиваються з полів і знов потрапляють до річки.

Олексій Чачібая підкреслив важливість загальної державної програми очищення донних відкладень Дніпра. Має залучатися спецтехніка, проект повинен бути глобальний, підтриманий на самому високому державному рівні з належним фінансуванням. Тільки тоді можливо зробити зрушення у реабілітації Дніпра. 

Зараз всі ми стаємо свідками, як річка Дніпро поступово перетворюється у болото, сміттєзвалище, на берегах в наймальовничих місцях проводяться само забудови. Вода завжди брудна і влітку і взимку. ЇЇ цвітіння розпочинається з весни, а восени неможливо дихати від смороду синьо-зелених водоростів. Не дотримуються режиму господарювання безліч промислових установ, розташованих по всіх на берегах Дніпра. Екосистема водного басейну дестабілізована і дедалі деградує. Через 50 років найвеличніша ріка може стати зовсім непригодна для життя.

Учасники зустрічі з інших міст України – науковці Дніпровського національного університету  – наголосили на страшній тенденції: пересихають малі річки. Одна з першопричин – створення гребель. Саме це перетворило повноводний Дніпро на річку озерного типу.

6-7 липня пройде Міжнародний екофорум в м.Дніпро, присвячений рятуванню головної артерії країни. Через 10-20 років фахівцям водоканалів не буде звідки брати водопостачання. Це екологічна катастрофа. До участі у форумі запрошують не тільки фахівців водоканалів, а й науковців, щоб привернути увагу громадськості, чиновників, держави до фактичного стану Дніпра.