Покатухи в заказнику: штрафи організаторам і шкода природі

1 грудня минулого року на Херсонщині відбувся масовий захід “Херсон 4×4 Гранд каньон” з використанням важкопрохідної автомобільної техніки. Відео заходу розміщене в інтернеті на каналі організації.

Організатор – автоклуб “OFF ROAD 4х4 KHERSON”. Цей захід відбувся на території природно-заповідного фонду, ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Олександрівський», де зростають червонокнижні рослини.

Відео заходу говорить про масовий характер умисного пошкодження території заказника, зокрема рослинності, водних об’єктів, природних оселищ і ландшафтів проїздом автотранспорту.

Природно-заповідний фонд, відповідно до чинного законодавства знаходиться під охороною держави, та є надбанням всього українського народу. Пошкодження територій ПЗФ тягне відповідальність, згідно зі ст. 252 Кримінального Кодексу України.

Відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України № 80 від 16.03.2015 «Про додаткові заходи зі збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду України», пересування транспортних засобів (автомобілів, снігоходів, мото- та квадроциклів, човнів з двигунами внутрішнього згорання, інших засобів підвищеної прохідності, важкої техніки тощо) у заповідниках дозволено лише у випадках, коли це необхідно для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або здійснення погодженої з адміністраціями діяльності – наприклад, виконання своїх обов’язків лісівниками чи проведення наукової діяльності. Також наказом заборонено проведення будь-яких ралі, перегонів і змагань. Крім того, забороняється проведення заходів із залученням звуковідтворювальної техніки.

Маршрути і плани проведення зазначеного заходу не були погоджені ні з власником охоронного зобов’язання, ні з Міністерством захисту довкілля та енергетики.

Переглядаючи веб-сайт організації можна побачити також, що нещодавно клуб проводив заходи і на території національного природного парку “Олешківські піски”, Чорноморського біосферного заповідника та інших. За минулі роки на сайті містяться не лише фотографії, а й треки протизаконних маршрутів через заповідні території.

Представники Українська Природоохоронна Група (громадська організація з охорони біорізноманіття та розвитку природно-заповідного фонду) подали скарги з цього питання до відповідних інстанцій. Раніше за аналогічні покатухи на джипах на Київщині була нарахована шкода майже півмільона гривень