“Нижньодніпровський” приймає керівників об’єктів ПЗФ на нараді з заступником міністра екології В.Полуйком

Сьогодні в центральному офісі Національного природного парку «Нижньодніпровський» відбувся круглий стіл обговорення використання природних ресурсів в межах об’єктів та територій ПЗФ.

 

Для участі в спільній робочій нараді з заступником мінінстра екології Василем Полуйком зібралися представники сьоми Національних парків: Національний Природний Парк ДжарилгацькийНижньодністровський національний природний паркНаціональний природний парк “Тузлівські лимани”Нпп Білобережжя Святослава (Npp Bilosvyat), «Приазовський» та Національний Природний Парк “Меотида”(більше половини територій знаходяться на тимчасово окупованій території Донецької області).

Представники спільноти об’єктів ПЗФ обговорили важливі питання:
– Здійснення спеціального використання водних біоресурсів в межах територій та об’єктів ПЗФ у 2019 році.
– Пропозиції щодо змін до окремих законодавчих актів з метою врегулювання питання використання природних ресурсів загальнодержавного значення в межах територій та об’єктів ПЗФ.
– Удосконалення діяльності служби державної охорони ПЗФ.
– Організація рибальства з рекреаційною метою.
Лунало багато пропозицій від тих, хто здійснює охорону територій ПЗФ безпосередньо на місцях. Найпоширеніше нарікання про стан матеріально-технічного забезпечення, нестачу виділених коштів для належного виконання природоохоронних заходів. Наприклад, на весь 2018 рік одному з нацпарків виділено для забезпечення патрулювання територій на пальне 5000 грн. Якщо перерахувати – це 40 літрів пального… Як при такому фінансуванні якісно виконувати обов’язки залишається таємницею.
Представники об’єктів ПЗФ виступили з пропозицією спрощення процедури отримання дозволу для вилову живих біоресурсів на територіях ПЗФ місцевим рибалкам, звичайним любителями, пересічним громадянами. Пропонують розробити адекватну квоту, що дуже просто сплачується, а кошти підуть на підтримку інфраструктури парків, науково-дослідних експериментів та, звичайно, на матеріально-технічне забезпечення, витрати пального і т.і. З однієї сторони отримаємо наповнення бюджету державних установ, а з іншої ті ж самі рибалки допоможуть контролювати вилов сітками, забороненими знаряддями лову браконьєрами в промислових масштабах, що неможливо відстежити силами інспекторів служби держохорони.
Директорка НПП «Тузлівські лимани» Ірина Вихристюк запропонувала впровадження GPS-трекерів на плавзасоби промислових рибалок, що дають змогу стежити за човнами в реальному часі.


Також звертали увагу на колізії в законодавстві, що призводять до безкарності порушників чинного природоохоронного законодавства. На разі багато адмінпротоколів не доведено до суду. Держлужба охорони повинна мати більш розширені повноваження для запровадження суворих покарань, мати доступ до баз товариств мисливств та рибалок, автотранспортних засобів. Це дасть змогу налагодити невідворотність покарання за вчинені правопорушення.
Василь Полуйко, заступник міністра екології та природних ресурсів, пообіцяв кардинальні зміни в матеріально-технічному стані об’єктів ПЗФ вже з нового року. Анонсував програми, що дозволять перейти з рейдового методу до караульного з використанням візуального стеження за територіями. Також пан Полуйко відмітив, що розробляється напрямок, який дозволить втілити традиційне прибережне рибальство, за зразок взято досвід європейських країн. Риба має стати платним ресурсом.

Заступник міністра екології повідомив: у 2019 році планується розпочати спільний україно-німецький проект з підтримки ПЗФ. Суть проекту: турист, що відвідує об’єкт ПЗФ сплачує послуги он-лайн через QR-код. Інспектор держслужби легко зможе дізнатися, чи дійсно людина сплатила внесок, коли відвідала територію ПЗФ.

Заплановано створення робочої он-лайн групи при Міністерстві екології та природних ресурсів з голов та директорів об’єктів ПЗФ для створення пропозицій щодо змін в чинному законодавстві для більш якісного відпрацювання важливих нововведень щодо розширення повноважень держслужби охорони, нових правил традиційного прибережного та любительського рибальства на території ПЗФ.

Взагалом такі наради дають змогу обговорити суттєві питання щодо буденних проблем роботи держустанов об’єктів ПЗФ.