Нарада щодо впливу будівництва Каховської ГЕС-2

23 грудня в Херсонській облраді проведено нараду за ініціативи голови облради В. Мангера, науковців з Херсонського державного університету, Херсонського державного аграрного університету, адміністрації НПП «Нижньодніпровський», представників громадських екологічних організацій, Департаменту екології ХОДА щодо будівництва і введення в експлуатацію Каховської ГЕС-2.

Нагадаємо, що 26 листопада 2019 року був оприлюднений звіт ПрАТ «Укргідроенерго» щодо оцінки впливу на довкілля від будівництва та експлуатації гідроелектростанції «Каховська ГЕС-2». З цього моменту розпочалися громадські обговорення звіту, які викликали низку заперечень з боку жителів сіл Веселе та Козацьке Бериславського району та міста Нова Каховка, науковців, фахівців та громадськості. Відповідні звернення громадськості та депутатів були озвучені на сесії Херсонської обласної ради 20 грудня.

Професор Херсонського державного університету Олександр Ходосовцев, спираючись на офіційні данні «Укргідроенерго», зазначив:

  • Той відсоток збільшення виробництва електроенергії завдяки реалізації проєкту мізерний у порівняні з наявними потужностями Каховської ГЕС. Цього збільшення можна досягти, побудувавши поле сонячних панелей площею 40 гектарів. І такі поля вже введені в експлуатацію на території Херсонської області. Негативний вплив на екологію, втручання в екоситему значно перевищить економічний ефект, на який розраховують розробники проєкту.

Завідувач кафедри водних біоресурсів та аквакультури Херсонського державного аграрного університету Павло Кутіщев звернув увагу на те, що проєкт жодним чином не враховує питання збереження рибної галузі.

Директор Національного природного парку «Нижньодніпровський» Олексій Чачібая зауважив позитивні складові: представники ПРаТ «Укргідроенерго» максимально відреагували на зауваження, висунуті з боку нацпарку, стосовно реалізації компенсаторних та відновлюючих механізмів в екологічній сфері. Однак відмітив, що стратегічно державна політика буде завжди підтримувати зміцнення енергетичного потенціалу країни. Але ми не повинні забувати про всі можливі заходи щодо максимальної компенсації можливих екологічних порушень внаслідок будівництва і експлуатації ГЕС-2.

На нараді виступили: професор, завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету Іван Мойсієнко, доктор географічних наук, доцент кафедри екології та географії Херсонського державного університету Ігор Пилипенко, завідувач кафедри екології та сталого розвитку Херсонського державного аграрного університету Віталій Пічура, депутати Херсонської обласної ради Оксана Рукавішнікова та Оксана Стогній, директор Департаменту екології та природних ресурсів ХОДА Юрій Попутько, громадські активісти. Фахівцям у триденний строк запропоновано надати на адресу обласної ради висновки та зауваження. Після опрацювання ці документи будуть направлені до Департаменту екології ХОДА, який до 16 січня 2020 року приймає усі пропозиції, а до 20 лютого має надати висновок щодо впливу на довкілля проєкту будівництва та експлуатації Каховської ГЕС-2.

Довідка: проєкт будівництва та експлуатації гідроелектростанції «Каховська ГЕС-2» потужністю 250 МВт реалізується з метою збільшення виробництва відновлювальної електроенергії в піковій зоні навантаження за рахунок оптимізації корисного стоку р. Дніпро через Каховський гідровузол, а також для участі в автоматичному регулюванні частоти та потужності в ОЕС України з метою покращення якості електроенергії та надійності енергосистеми. ТЕО «Будівництво Каховської ГЕС-2» схвалене розпорядженням КМУ від 10ю03.2017 № 156-р. Будівництво ГЕС планується біля примикання правобережної земляної греблі Каховської ГЕС, в тілі існуючої греблі, в адміністративних межах Козацької селищної ради та Веселівської сільської ради Бериславського району. Загальна площа земельних ділянок – 38,85 га. Орієнтовна вартість проєкту 500 мільйонів євро.

Ознайомитися з оцінкою впливу на довкілля від будівництва та експлуатації гідроелектростанції «Каховська ГЕС-2»