Конфлікт навколо експедиції “Турецька галера”

21 червня в.о.директора національного парку “Нижньодніпровський” Олексія Чачібая запросили на обласне радіо “Таврія” прокоментувати ситуацію навколо археологічної експедиції “Турецька галера”, що проходила на території заповідної зони нацпарку.

Программу “Про це говорять” вела досвідчений журналіст Тетяна Назаренко.

Запис можна прослухати за посиланням

Запитання ведучої стосувалися підводного археологічного дослідження міжнародного значення під назвою «Турецька галера», організованого на Херсонщині національним заповідником «Хортиця», яке призвело до конфлікту з представниками національного природного парку «Нижньодніпровський».

Всі ми пам’ятаємо конфлікти 2016-2017 років з промисловими рибаками, які довго отримували дозволи на вилов живих біоресурсів на території природно-заповідного фонду (ПЗФ) України, а саме на водних об’єктах НПП “Нижньодніпровський”. Причина конфлікту – неузгодженість дій між Міністерством АПК та Міністерством екології. Сьогодні, у 2018 року всі перепони неузгодженості подолані, промисловики завчасно подають необхідні документи і отримують дозволи.

Схожа ситуація виникла і навколо археологічної ескпедиції. Бо науковці-дослідники на чолі з завідувачем відділом охорони пам’яток археології, історії і природи національного заповідника «Хортиця» Дмитром Кабалією, отримали дозволи на проведення експедиції від Міністерства культури, свої дії узгодили з херсонською обласною інспекцію по охороні пам’яток історії і культури. А неузгодженість з Міністерством екології призвела до конфлікту, бо, нагадуємо, що археологічні підводні роботи проводилися саме в заповідній зоні ПЗФ України у сезон тиші.

Територія, де знаходиться затонулий корабель, знаходиться під пильною увагою служби держохорони нацпарку, бо це заповідна територія. Тому по-преше, кожен учасник експедиції повинен був ознайомитися з режимом природоохраних територій, а керівник експедиції  – подати відповідні документи на судно і членів екіпажу до служби держохорони нацпарку “Нижньодніпровський”, а також дозволи від Міністерства культури на проведення підводних робіт. Поки цього не сталося. Але необхідні дії для а заключення договору співробітництва між науковцями-археологами та адміністрацію парку вже зроблено. Чекаємо на результати і сподіваємось на відкритість до співробітництва з боку представників Міністерства культури.

Більш детально про ситуацію можна буде дізнатися із запису програми, який з’явиться незабаром.