7 липня – День Дніпра

Свято запропоновано з 2002 року задля привернення уваги громадськості до екологічних проблем головної річки України.
Назва «Дніпро» з давньосхідноіранського перекладається як велика ріка. Від греків прийшла назва – Борисфен (той, що тече з Півночі), а східні слов’яни зверталися до могутньої ріки – Славутич, тобто син слави.
На сьогодні величезний Дніпро стогне і вмирає через числені екологічні проблеми.


По-перше, обміління ріки, її замулення, нестача водостоку через зарегулювання величезною кількістю гребель. Наприклад, раніше Каховська ГЕС робила попуски води два рази на день, зараз – один. Це повільне наближення до катастрофи, бо ріка сама себе не промиває, маленькі затоки міліють і щезають.
Каскад Дніпровських водосховищ зараз включає в себе Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське водосховища. Через замулення їх площі з кожним роком зменшуються, а річка Дніпро перетворюється на озерну систему, яка найближчим часом може стати болотами. За останні 20 років зникло більше 10 тис. маленьких річок, причина все та ж – загреблення.
По-друге, різноманітні металургійні, хімічні підприємства, користуючись у виробничому циклі водою з Дніпра, скидають забруднену чи неналежним чином очищену воду. Болючий приклад – проблема утилізації шахтних вод Кременчузського басейну.
По-третє, споживацьке відношення як пересічних громадян, так і приватних підприємств. Мається на увазі перетворення річки на піщаний кар’єр через нерегульований і незаконний видобуток піску, масове заглиблення в непередбачених місцях з використанням земснарядів, стихійну забудову прибережних територій, вирубку і знищення прибережних зелених насаджень. Зараз спостерігаємо зникнення водної рослинності, яка виступала природним фільтром, через забруднення стоками.
Надмірна концентрація фосфатів в воді (добрива з полів і шкідливі складові миючих засобів) призводить до розмноження синьо-зелених водоростів, які стають причиною цвітіння води вже навесні, гибелі риби через нестачу кисню, смороду і загнивання води.
Також через малопроточність Дніпра зараз маємо високу засоленість річкової води. Багато з нас влітку спостерігали дрібних медуз в басейні річки. В деяких пресних акваторіях Херсонщини вода за показниками солоності прирівнюється до морського лиману.
На жаль зараз маємо безліч проблем, вище названо основні з них.
Чекаємо певних системних загальнодержавних заходів, починаючи зі змін в українському водному законодавстві, впровадження принципу «хто забруднює, той платить», закінчуючи поступовою програмою очищення Дніпра, затвердженою і впровадженою на міжнародному рівні.