22 травня – Міжнародний день біологічного різноманіття
Біорізноманіття планети вже давно знаходиться під загрозою збіднення та зникнення. Всупереч поширеній думці, ця проблема актуальна не лише у далеких тропіках, а й у нашій країні. Втрати його можуть призвести до незворотних наслідків не тільки для екосистем, а і для самих нас.
Бездумна експлуатація природних ресурсів, така як вирубка лісу на паливо для використання зайнятої ним землі як пасовища і використання водних джерел для господарських потреб сприяє втраті біологічної різноманітності.
Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила Міжнародний день біологічної різноманітності, аби поглибити розуміння питань біорізноманітності і підвищити обізнаність про них.
У порівнянні зі списком 1996 р. кількість видів тварин, рослин, занесених в Червону книгу України, збільшилася майже в 10 разів. У 2003 р., на Слуханнях Верховної Ради України про стан природи в державі, підкреслювалося, що якщо в 1980 р. до Червоної книги України було занесено 85 видів тварин, то на момент Слухань – вже 382.
Цілком вимерли дикі бики – тури, які на території України зустрічалися ще в середині XVI ст. Про численні табуни диких коней – тарпанів повідомляють письмові джерела XVIII ст. Останній тарпан дожив до початку XX ст. в зоопарку.
За даними зоологів тваринний світ – фауна України нараховує 44800 видів, з яких 98,5% – безхребетні, в тому числі 20 тис. видів молюсків. Хребцевих – 800 видів, з яких 108 видів ссавців, птахів -367, рептилій – 21, земноводних – 17, риб – 250, інших видів – 12.
Може здаватися, що втрата кількох десятків чи сотень видів серед кількох мільйонів не буде відчутною для планети, але на справді все не зовсім так.
Стійкість екосистем, планети Земля і нашого з вами життя залежить саме від кількості видів. Чим їх більше, тим вища стійкість. Це означає, що у разі втрати якогось одного виду, є велика імовірність того, що якийсь інший вид візьме на себе його функції. Якщо ж видів буде недостатньо, не буде кому зайняти цю вільну екологічну нішу, і екосистема втратить одну свою ланку, в результаті чого виникне дисбаланс. Він ростиме дедалі більше із втратою наступних видів. У кінці-кінців екосистема може повністю зруйнуватися та викликати загибель всього, що її населяло, в тому числі й людей.
Trackback from your site.