14 березня – Міжнародний день річок
14 березня у багатьох країнах відзначається Міжнародний день річок (International Day for Rivers), ще має назву Міжнародний день боротьби проти гребель, за річки, воду і життя (International Day of Action Against Dams and for Rivers, Water and Life). Також він відомий в світі і як «Міжнародний день дій проти гребель».
На Дніпрі водосховищами затоплено величезні площі найродючіших у Європі земель, майже 7000 км2 — чверть території Бельгії!
ГЕС, особливо ті з них, що побудовані на рівнинних річках, завдають шкоди довкіллю. На Дніпрі, наприклад, водосховищами затоплено величезні площі найродючіших у Європі земель: Київським — 922 км2, Канівським — 675, Кременчуцьким — 2250, Дніпродзержинським — 567, Дніпровським — 410, Каховським — 2155 км2. Важко уявити, скільки сільськогосподарської продукції недоодержала Україна через це. Із затоплюваних ділянок довелося відселяти жителів сотень сіл, прокладати нові дороги й комунікації тощо. Пішло під воду багато історичних і ландшафтних пам’яток.
У місцевостях, розташованих поблизу водосховищ, піднімається рівень ґрунтових вод, заболочується територія, виводяться із сівозмін великі площі землі.
На водосховищах тривають обвали берегів, які на окремих ділянках відступили вже на сотні метрів.
Греблі перетворили Дніпро на низку застійних озер, що мають слабкий водообмін та погану самоочищуваність і стають уловлювачами промислових забруднень.
Дуже потерпають від гребель мешканці річок — планктон і риба. Риба не може проходити крізь греблі до місць своїх звичних нерестовищ, які до того ж стають непридатними для нересту через заглиблення. Багато риби й планктону гине в лопастях турбін. Водосховища, забруднені стоками й добривами, що змиваються з полів, улітку нерідко «цвітуть», що спричинює масову загибель риби та інших мешканців водойм.
Якщо підрахувати всі ці збитки від будівництва й роботи ГЕС на рівнинних територіях, стає зрозуміло, що твердження про «найдешевший кіловат», який нібито дають ГЕС, не відповідає дійсності.
Греблі – головна причина того, що п’ята частина видів прісноводних риб у світі або зникла, або знаходиться під загрозою зникнення.
Привертаючи увагу громадкості до цих фактів міжнародна спільнота прагне вплинути на політику багатьох держав у справах енергозабезпечення.
Trackback from your site.