Головна

Національний природний парк «Нижньодніпровський» — природоохоронна територія у Херсонській області, створена 24 листопада 2015 року.

Розташований на території Бериславського, Білозерського, Голопристанського та Олешківського районів, міст Херсон та Нової Каховки.

До території національного природного парку «Нижньодніпровський» включенно 80177,80 гектара земель державної власності, а саме: 14479,80 гектара земель державної власності, які надаються національному природному парку в постійне користування, у тому числі з вилученням у землекористувачів, та 65698,00 гектарів земель державної власності, які включаються до території національного природного парку без надання йому в постійне користування.

До складу національного природного парку «Нижньодніпровський»  входять заплавно-літоральні комплекси дельти Дніпра, виняткова природоохоронна цінність якої визнана не тільки на державному рівні, але й на міжнародному. Ще у 1995 році частина території парку отримала всесвітнє визнання як водно-болотне угіддя міжнародного значення «Дельта р. Дніпра». Основою парку є дельта третьої за розмірами річки в Європі і другої в Чорноморському басейні, яка відрізняється виключним біорізноманіттям і тому має велике значення для його збереження. Лише в нижній течії – від Каховської ГЕС до Дніпровсько-Бузького лиману річка Дніпро зберегла свій відносно природний стан. І саме ця територія відтепер отримала статус національного природного парку.

Про необхідність створення Нижньодніпровського національного парку говорили майже ціле століття (Висоцький та ін., 1926; Лавренко, 1927; Дубина, 1986; Червона книга України, 1994,1996; Зелена книга України, 1987 та ін.; Перспективна мережа заповідних об’єктів України, 1987 та ін.). І це невипадково. У дельті Дніпра і на прилеглих територіях збереглися типові рідкісні угрупування заплавних лісів, боліт, лук, піщаних степів, степових схилів Дніпра та балок, відшарування гірських порід. У пониззі Дніпра зосереджено велике розмаїття рослин: 54 види – «червонокнижні», 23 рідкісні угрупування, які занесені до Зеленої книги України. Ця територія також багата на ендемічні види. У ті чи інші природоохоронні документи (Світовий Червоний список МСОП, Європейський Червоний список, Червона книга України, Червоний список Херсонської області) включені 71 вид тварин і 32 рослин.

Територія НПП «Нижньодніпровський» — один з найцінніших природних заплавно-літоральних комплексів в Європі. Територія нижнього Дніпра вже визнана всім світом, вона належить до Рамсарських угідь – це водно-болотні угіддя, які мають важливе значення для збереження дикої природи. Пониззя Дніпра також належить до ІВА-території, важливої для збереження птахів. Має міжнародний статус як територія, важлива для збереження риб.