Найкращі практики поводження з відходами – на досвіді сусідньої Литви.
Нещодавно екоосвітянка Тетяна Крючкова взяла участь в online-семінарі “Поводження з відходами. Норми та найкращі практики”. Захід відбувся в рамках проєкту Міжнародної організації праці (МОП) та Об’єднання організацій роботодавців України (ООРУ). Про європейську систему управління відходами, запроваджену у Литві, розповів Арунас Любінавічус – керівник проєктів Клайпедського регіонального центру управління відходами.
Досвід Литви – це не лише про відходи, це успішний приклад переходу від збору сміття до отримання ресурсів. Сортування непотребу дає можливість заробити на вторинній сировині. Те, що не можна пустити в рециклінг – спалюють, отримуючи біогаз, з якого виробляють електроенергію, а шлак, який залишився від спалювання – йде на будівництво. Харчові відходи приймають на спеціалізовані майданчики, з яких згодом роздають людям готові добрива, вживані речі віддають до пунктів обміну.
Ситуація з відходами в Україні дуже схожа на ту, що була у Литві 20 років тому. Всі заходи, про які говорив пан Арунас частково запроваджені в нашій державі, але вони повинні набути системного характеру. Щоб наблизитися до європейських стандартів, Україні вкрай необхідно вибудувати систему управління відходами, побудувати нові полігони для твердих побутових відходів та сміттєпереробні заводи.
Внаслідок військової агресії з боку рф проблеми з відходами в Україні набули катастрофічних масштабів. Йдеться не лише про зруйновану інфраструктуру, а й небезпечні речовини, які забруднюють наше довкілля. Проте ми впевнені, що завдяки міжнародній підтримці українці обов’язково здолають зовнішнього ворога та зможуть реалізувати успішний європейський досвід управління відходами.
Tags: Екоосвіта, Крючкова Тетяна